7 překvapivých důvodů, proč by měl váš pes spát ve stejné posteli jako vy

Spánek se zvířaty má mnoho svých zarytých odpůrců i příznivců. Výzkumy ukazují, že spánek s domácím mazlíčkem může mít na naše zdraví i odpočinek výrazný vliv.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Majitele psů můžeme rozdělit na dva tábory. Na ty, kteří se svými psy spí, a na ty, kteří je do ložnice zásadně nepouštějí. Obdobně je to i s majiteli ostatních chlupatých mazlíčků. Mnoho lidí se domnívá, že spát se zvířetem je velmi nehygienické a že zvíře v posteli naruší jejich spánek. Studie z Mayo Clinic ve Phoenixu ovšem dokázala, že to není tak úplně pravda.

Výzkum o spánku se zvířaty

Vědci ve svém výzkumu zjistili, že spaní se psy pomáhá některým lidem lépe spát. Zpravidla se tyto osoby díky přítomnosti svých psů cítí bezpečněji. Badatelé z Mayo Clinic zkoumali 40 psů, kteří spali se svými majiteli. Žádný z majitelů netrpěl poruchami spánku. Jak lidé, tak i psi nosili sledovače aktivity a lidé si také vedli spánkové deníky. 

Studie zjistila, že lidé měli účinnost spánku 81 %, zatímco psi 85 %. Obecně platí, že cokoli nad 80 % je velmi dobrý výsledek. Ukázalo se také, že velikost psa neměla na kvalitu spánku žádný vliv. Z toho vyplývá, že jak psi, tak jejich majitelé měli vyšší kvalitu spánku, pokud spali spolu. Další studie na toto téma také prokázaly, že spánek se psy zvyšuje hladinu serotoninu a oxytocinu, snižuje stres a krevní tlak a zlepšuje zdraví srdce. Zde je sedm důvodů, proč je podle vědy lepší se psem spát:

1. Lepší kvalita spánku

Interakce se psem zvyšuje hladinu serotoninu a snižuje krevní tlak. Obojí přispívá k lepšímu spánku. Dle výzkumů stačí psa před spaním hladit, nemusí s vámi nutně spát v posteli, může mít klidně vlastní pelíšek ve stejné místnosti.

iZdroj fotografie: Freepik

2. Pomohou vám usnout

Pouhá přítomnost psa v místnosti působí na většinu lidí uklidňujícím dojmem, což jim pomáhá rychleji usnout.

3. Snižují stres a úzkost

Existuje mnoho důkazů o tom, že psi snižují stres. Psi se běžně používají jak k terapii, tak k léčbě úzkostných stavů a jiných psychických problémů.

iZdroj fotografie: Freepik

4. Zahřejí vás

Většina psů leží ve spánku na jednom místě, a když se k nim přitulíte, drží a neodtahují se. Toho můžete nejlépe využít za studených nocí.

5. Snižují riziko deprese

Bylo prokázáno, že psi mohou mít dobrý vliv na vaši náladu a zabránit vzniku a rozvoji deprese.

6. Dodají vám klid

Pes je synonymem bezpečí. Víte, že vás vždy upozorní, pokud se někdo cizí pokusí vstoupit do domu, a může být také spojencem, pokud k tomu dojde.

iZdroj fotografie: Freepik

7. Je to přínosné i pro psa

Psi žijí za normálních okolností ve smečce. Pokud žije zvíře s rodinou, považuje za smečku ji. Odloučení od smečky není pro psa přirozené. Je dokázáno, že psi, kteří musí být hodně sami a kteří se necítí součástí smečky, mohou dostat depresi.

Stačí spát v jedné místnosti

Samozřejmě, pes může do postele přetáhnout jak nečistoty, tak bakterie. S největší pravděpodobností vám to neublíží, ale je přirozené, pokud to považujete za nehygienické, a proto psa v posteli nechcete. Pokud spí ve stejné místnosti, jsou benefity srovnatelné s tím, jako by spal přímo v posteli. Navíc nemusí jít o psa, i spaní s kočkou má podobné účinky. Volba je na vás, každopádně podle vědců plyne ze společného spaní více přínosů než možných rizik.

Jaký názor na spánek s domácími mazlíčky máte vy?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články