Prehistorický krokodýl se délkou vyrovnal dnešnímu autobusu. Seznamte se s legendárním vládcem řek

Vědci identifikovali prehistorického krokodýla s přezdívkou „Vládce řeky“, který měřil 7 metrů a byl nejspíš nejdelší v Austrálii.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zní to jako námět pro nízkorozpočtový sci-fi horor, jedná se přitom o zcela reálný výzkum. Prehistorický krokodýl, pojmenován Gunggamarandu maunala, tedy „Vládce řeky“, byl skoro tak dlouhý jako autobusy v Londýně a nejspíš šlo o největšího krokodýla, jaký kdy obýval Austrálii. Vědci ho identifikovali po analýze části lebky, která byla objevena asi v roce 1875. Australské vody u Queenslandu obýval tento tvor v době před 5 miliony let.

Krokodýl, který ostatní strčí do kapsy

Podle badatelů je velmi obtížné určit přesné rozměry tohoto giganta, protože jediné, co mají k dispozici, je právě část lebky. Ale byl rozhodně zatraceně velký – jeden z největších krokodýlů, co kdy obývali Austrálii. Pravděpodobná délka je 7 metrů, přičemž jen samotná lebka má na délku 80 centimetrů. Přesné stáří fosilie je nejisté, ale nejspíš pochází z doby před 2–5 miliony let. Vědci s její pomocí rekonstruovali krokodýla digitálně.

Použili přitom CT skeny a zjistili tak více jak o anatomii, tak i mozkové aktivitě tohoto mohutného plaza. Gunggamarandu patřil do skupiny krokodýlů zvaných Tomistominé, z nichž je dnes naživu pouze jeden jediný druh – Tomistoma schlegelii, který se vyskytuje jen na Malajském poloostrově. S výjimkou Antarktidy byla Austrálie jediným dalším kontinentem, na kterém se nenašly fosilie tohoto druhu.

V poctě dávným národům

Jméno nového druhu ctí lid Prvních národů z oblasti Darling Downs v Queenslandu, kde byla fosilie nalezena. Obsahuje proto slova z jazyků Barunggam a Waka Waka a doslova znamená „Vládce řeky“ a „holou hlavu“, což odkazuje na otvor ve vrcholku lebky tohoto tvora. Během minulého prosince nalezli badatelé dalšího prehistorického krokodýla, který měl na délku téměř 5 metrů, takže nebyl zase o tolik menší.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kosti tvora Paludirex vincenti, který získal přezdívku „Král bažiny“, byly poprvé nalezeny v roce 1980, ovšem teprve nedávno došlo k jeho identifikaci coby odlišného druhu. Byl to vrcholný predátor, který lovil pravěké klokany a další živočichy – taktéž v Queenslandu–, a to asi před milionem let. Navíc v květnu byla v Austrálii nalezena další lebka krokodýla z doby před asi 8 miliony let, o které vědci věří, že je částí nového druhu.

Zdroj: DailyMail

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články