Ve Spojených státech se koronavirem nakazil divoký norek

Pokud si myslíte, že situace kolem probíhající světové pandemie koronaviru nemůže být horší, než je, máme pro vás špatnou zprávu. Vědce i lékaře děsí, že virus se opět přenese ze člověka na zvíře a zpátky, přičemž zmutuje tak, že na něj současné léky, a hlavně připravované vakcíny nebudou účinkovat.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Možná jste v minulých měsících zaznamenali, že koronavirová infekce se objevila u norků chovaných pro kožešinu v řadě evropských zemí, mimo jiné v:

  • Dánsku
  • Nizozemsku
  • Belgii
  • Řecku
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nejenom lidé se mohou nakazit

Koronavirus u divokých zvířat

Přenos na zvíře chované v zajetí je ale ještě ta lepší ze dvou špatných variant. V zajetí chovaná zvířata, nebo v krajním případě i domácí mazlíčky, lze totiž pravidelně testovat a v případě prokázání nákazy preventivně vybít celý chov. Podobná řešení byla uplatňována v období, kdy mezi zvířaty zuřila například prasečí nebo ptačí chřipka.

Koronavirus u divokých zvířat je však výrazně větší problém než u chovných. V prvé řadě by se k těmto zvířatům vůbec neměl dostat, protože jsou většinou plachá a kontaktu s lidmi se vyhýbají. Na druhou stranu se zdaleka nevyhýbají kontaktu s dalšími zvířaty, takže nakažený jedinec dokáže infikovat i desítky dalších.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Došlo i k nakažení zvířete

Infikovaný norek z Utahu

O objevení norka, který měl jako první volně žijící zvíře ve Spojených státech pozitivní test na nový koronavirus, informovalo americké ministerstvo zemědělství. Norek byl objeven nedaleko norkové farmy v Utahu, zvíře ale nepatřilo k chovu a nejednalo se ani o potomka některého z uprchlých chovných norků.

Norek byl odchycen v rámci testování volně žijících zvířat na koronavirus, které se ve Spojených státech, ale i v řadě jiných zemí konají poté, co se koronavirus objevil například u zvířat chovaných v zoologických zahradách. V souvislosti s odchycením tohoto pozitivního norka však zatím nebyla přijata žádná bezpečnostní opatření.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
Události247.cz
Události247.cz
Prezidentské volby: Jak to, že Babiš už není favoritem? Může za to hned několik jasných věcí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě