Ve Spojených státech se koronavirem nakazil divoký norek

Pokud si myslíte, že situace kolem probíhající světové pandemie koronaviru nemůže být horší, než je, máme pro vás špatnou zprávu. Vědce i lékaře děsí, že virus se opět přenese ze člověka na zvíře a zpátky, přičemž zmutuje tak, že na něj současné léky, a hlavně připravované vakcíny nebudou účinkovat.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Možná jste v minulých měsících zaznamenali, že koronavirová infekce se objevila u norků chovaných pro kožešinu v řadě evropských zemí, mimo jiné v:

  • Dánsku
  • Nizozemsku
  • Belgii
  • Řecku
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nejenom lidé se mohou nakazit

Koronavirus u divokých zvířat

Přenos na zvíře chované v zajetí je ale ještě ta lepší ze dvou špatných variant. V zajetí chovaná zvířata, nebo v krajním případě i domácí mazlíčky, lze totiž pravidelně testovat a v případě prokázání nákazy preventivně vybít celý chov. Podobná řešení byla uplatňována v období, kdy mezi zvířaty zuřila například prasečí nebo ptačí chřipka.

Koronavirus u divokých zvířat je však výrazně větší problém než u chovných. V prvé řadě by se k těmto zvířatům vůbec neměl dostat, protože jsou většinou plachá a kontaktu s lidmi se vyhýbají. Na druhou stranu se zdaleka nevyhýbají kontaktu s dalšími zvířaty, takže nakažený jedinec dokáže infikovat i desítky dalších.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Došlo i k nakažení zvířete

Infikovaný norek z Utahu

O objevení norka, který měl jako první volně žijící zvíře ve Spojených státech pozitivní test na nový koronavirus, informovalo americké ministerstvo zemědělství. Norek byl objeven nedaleko norkové farmy v Utahu, zvíře ale nepatřilo k chovu a nejednalo se ani o potomka některého z uprchlých chovných norků.

Norek byl odchycen v rámci testování volně žijících zvířat na koronavirus, které se ve Spojených státech, ale i v řadě jiných zemí konají poté, co se koronavirus objevil například u zvířat chovaných v zoologických zahradách. V souvislosti s odchycením tohoto pozitivního norka však zatím nebyla přijata žádná bezpečnostní opatření.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články