V Yellowstonu se v životu probudil po dlouhé době velký gejzír

Jako obvykle to nikdo nečekal. Gejzír, který celé 3 roky byl nečinný, se náhle probudil k životu. Vroucí voda z něho tryská do výšky až 100 m. to je skoro 3x výš, než z dalších gejzírů.

i Zdroj obrázku: pixabay.com
                   

Vědci začali obnovenou aktivitu gejzíru zkoumat, zda není předzvěstí jiné vulkanické činnosti. A v neposlední řadě jde o bezpečnost návštěvníků parku. Výtrysky horké vody se opakují pravidelně, jako u jiných gejzírů. Pokud magma uzavřené v magmatické komoře dostatečně ohřeje vodu, přemění ji v páru, a ta puklinou pod velkým tlakem uniká ven. Čím hlouběji magma je, tím je teplejší. A tím vyšší je výška, do které horká voda stříká.

iZdroj obrázku: pixabay.com
Jeden z gejzírů je opět aktivní

Vědci se snaží celé věci přijít na kloub

Protože celá oblast Yellowstonského parku je neustálým monitoringem seismologů, začali vědci řešit, co mohlo obnovení činnosti gejzíru způsobit, a zda v blízké době nehrozí erupce. Vyhodnocení dat z čidel teploty, změny tlaku, slabých otřesů půdy, a změny výšky a tvaru povrchu země, nepřineslo žádné znepokojující údaje. Pouze před prvním výtryskem došlo ke slabým otřesům půdy. Ty mohly způsobit vytvoření nové trhliny, a tak si horká voda našla cestu na povrch. Návštěvníci, i obyvatelé v okolí surepvulkánu, tak mohou zůstat v klidu. Vědci také zjistili, že více výtrysků je v létě. Může to být způsobeno tím, že po jarních táních sněhu je v řekách více vody, a více jí tudíž proniká do zemského nitra. Jediné nebezpečí pro návštěvníky tak představuje hydrotermální exploze, která by mohla i zabíjet. Jako se to stalo na Novém Zélandu, kde taková exploze zabila 22 lidí.

iZdroj obrázku: pixabay.com
Gejzíry jsou jedno z turistických lákadel

Příčina? Neznámá

Po prozkoumání a vyhodnocení všech zaznamenaných údajů, došli vědci k závěru, že příčina opětovného probuzení vulkánu je jim neznámá. To nic nemění na tom, že shromážděná data poslouží jako podklad pro další pozorování, či případné změny v chování jak gejzírů, tak celého vulkánu. Stále bychom měli mít na paměti, že síly, které ovládají naši planetu se nám ještě dlouho nepodaří pochopit a spoutat. Pokud by vulkán vybuchl, následky pro celý svět by mohly být katastrofální. Otázkou zůstává, ne zda vybuchne, ale kdy. Protože se to v minulosti už stalo, stane to znovu. A na to zřejmě nemůžeme být nikdy dostatečně připraveni. Můžeme si jen přát, aby se to stalo za hodně dlouho. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články