Bezpečné chování při střetu s agresivním psem je klíčem k úspěchu. Není to žádná věda, stačí se držet pár osvědčených kroků

Setkání se psem je při pohybu městem i jinde na denním pořádku, jde o nejčastější zvíře. A může se zachovat nečekaně.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

I když se v přítomnosti psa sami nechováme nijak odlišně od normálu, nemusíme mu sednout a může na nás zaútočit. V závislosti na jeho velikosti se může jednat jak o vtipnou příhodu, tak o zhrožení zdraví či dokonce života. Zvířata jsou velmi citlivá na naše emoce a hlavně přítomnost strachu, úzkosti a nervozity. Tyto projevy často nejsme schopni kontrolovat, pro psa se však jedná o spouštěče agresivního chování.

Nepropadejte panice

Je samozřejmě obtížné zachovat si klid a rozvahu, když na vás štěká německý ovčák, nebo k vám dokonce běží a skáče na vás. Jenže pokud začnete křičet, mávat rukama nebo utíkat, jen spouštíte jeho instinktivní chování. Tudíž bude v útoku pokračovat. Pokud se se psem setkáte, například během běhu, zpomalte do chůze. V klidu se otočte a pohybujte se směrem od něj, jen ho po očku sledujte, jak na vás reaguje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ještě lepším postupem může, pokud se úplně zastavíte na místě s rukama podél těla. Pokud nebudete vykazovat jakoukoli aktivitu, pes o vás nejspíš zakrátko ztratí zájem a odejde sám. Jedním z nejjistějších způsobů, jak psa vyprovokovat, je přímý oční kontakt. Pokud mu do nich doslova zíráte, je to pro něj důvod k útoku. Udržujte si o jeho pohybu přehled, ale do očí se mu nekoukejte, pak vás nebude brát jako hrozbu.

Směrujte jeho pozornost jinam

Velmi dobrým postupem je zaměřit psovu pozornost na něco jiného. Může to být kousek dřeva, větev, šiška nebo něco jiného, do čeho se může pes zakousnout. Pointou je, abyste odvedli jeho pozornost a mohli se mezitím dostat pryč. Házení aportu nemusí fungovat, protože vás pes nevnímá jako svého pána, takže na takovou akci nejspíš nebude brát zřetel. Pokud všechno selhává, můžete ještě zkusit konfrontaci.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokračuje-li pes v agresivním chování, postavte se mu přímo. Vyhněte se přímému očnímu kontaktu a přikažte mu, aby odešel. Musíte použít důrazný a zcela sebevědomý tón, abyste se v jeho očích stali z hrozby objektem s autoritou. Roli v takovém případě hraje i váš postoj, mimika, intonace a další stránky projevu. Pokud se vám to povede, pes může zakňučet, sklopit uši a nejspíš se odebere někam jinam.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články