Nepolapitelná legenda a záhada obývající poušť Gobi: Metrový had prý zabíjí pouhým dotykem

Celé to zní jako fantastický námět pro děsivou povídku do časopisu, jaké se vydávaly v pulpových magazínech 50. let. Nebo pro starý snímek téhož žánru.

i Zdroj fotografie: Pieter0024 / Creative Commons / CC BY
                   

Někteří lidé však stále věří, že v mongolské poušti Gobi existuje tzv. Olgoj chorchoj. Má jít o obrovskou smrtící nestvůru podobnou červu, jinak také známou jako Mongolian Death Worm. Britský zoolog Karl Shuker ho ve své knize The Unexplained: An Illustrated Guide to the World´s Paranormal Mysteries popisuje jako „jednoho z nejsenzačnějších tvorů, jaký se může skrývat v písku jižní pouště Gobi. Má to být velký červ dlouhý asi 1 metr.“

Zabíjí na více způsobů a stále se skrývá

„Má tmavě červenou barvu, na obou stranách těla ostny. Většinu času tráví skrytý v písku, kdykoli je však spatřen na povrchu, místní se mu okamžitě snaží vyhnout.“ Podle legendy dostává obávaný mongolský červ svému jménu. Může zabít několika děsivými způsoby, včetně stříkání korozivního jedu smrtícího pro cokoli, čeho se dotkne. Pokud to nestačí, dovede svou oběť zabít na dálku elektrickým šokem. Nebyl nikdy vyfocen a očitá svědectví jsou sporá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Roku 1926 ho zmínila kniha paleontologa Roye Chapmana Andrewse. Ten v existenci zvířete nevěřil, poznamenal si ale příběhy, které po Mongolsku putovaly. Navzdory pověsti (nebo právě kvůli ní) se po stopách tvora vydalo množství dobrodruhů. Stejně tak bylo vypraveno množství expedic, jak nezávislými badateli, tak například v rámci televizních pořadů. Navzdory všem rozsáhlým snahám a rozhovorům se však všechny setkaly s nezdarem.

Příběhy z druhé ruky, podobné znaky

Mnoho z těch, kteří v jeho existenci věří, akceptuje, že pro to neexistuje jediný pádný důkaz. Jsou však přesvědčeni, že legendy a příběhy musí mít nějaký základ v historické pravdě. Popisy (většinou z druhé nebo třetí ruky) se přes rozličná místa a časy nápadně podobají. Má tedy jít o navzájem nezávislá očitá svědectví. Z pohledu kultury to však jednoduše znamená, že stejný příběh o červovi prochází celým regionem.

iZdroj fotografie: Pixabay

To se běžně stává tehdy, když nějakou legendu šíří obchodníci, cestovatelé a pak místní. Hodně lidí po celém světě poskytuje stejný popis skřítků, draků, mořských panen a dalších fantastických tvorů. Neděje se tak na základě osobního setkání, ale protože to slyšeli od ostatních. Existence reálného tvora za těmito zkazkami je tak velmi pochybná. Ve srovnání s Yettim, který byl údajně natočen nebo vyfocen, tady neexistuje jediný solidní důkaz.

Červ, had, nebo podivná ještěrka?

Otázkou je také zoologická povaha, protože minimálně označení červ je zavádějící. Pokud by měl přežít v nehostinné poušti Gobi, nebude to měkký červ. Pravděpodobně půjde spíš o druh hada nebo beznohou ještěrku. To by také znamenalo obratlovce s páteří, který by byl průzkumníky asi nalezen. Vědci se v tomto případě shodují, že údajná svědectví o červovi mohou vznikat na základě spatření ještěrky bez končetin, tzv. červího ještěra.

Pozemští hadi také nedovedou zabíjet elektřinou, dovedou stříkat jed, který však není korozivní (ačkoli je smrtící). Veškeré údajné vlastnosti jsou však založeny opět na vyprávění, nikoli reálném výzkumu. S přeháněním tak typickým pro pohádky a legendy je nějaký druh hada nebo ještěrky velmi pravděpodobným kandidátem. Je samozřejmě možné, že něco takového bude opravdu objeveno, nešlo by však o jednoho červa, ale jasnou populaci.

Co myslíte, že se za příběhy skrývá?

Zdroj: LiveScience
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články