Štěňata jsou již od narození připravena na kontakt s člověkem. Jak s nimi správně komunikovat, aby nám rozuměla?

Existuje důvod pro to, že psi jsou nejlepší přátelé člověka. Podle nové studie se totiž doslova zrodili s tím, aby nám rozuměli.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Podle nové studie psího plemene jsou už štěňata narozena s tím, že nám rozumí, jsou schopná komunikace a interakce s lidmi. Zvládají to od velmi raného věku a nepotřebují k tomu jakýkoli formální trénink. Jejich chování (psů) ovlivňují jak sociální situace, tak i individuální chování lidí. Ale už osm týdnů stará štěňata rozeznávají lidské tváře, když se s nimi mluví a poznají, když lidé ukazují na nějaký objekt.

Nejlepší přítel člověka prakticky od narození

Tohle všechno jsou silné znaky toho, že psi s námi dovedou komunikovat skrze řeč našeho těla. A genetika v tomto ohledu hraje významnou roli, protože jsme psy domestikovali jako naše společníky po tisíce let. Podle studie vědců z Cambridge dokonce 40 % schopností této interakce s člověkem pochází čistě z genetické výbavy psa. Jsou to vysoká čísla a ukazují, že psi jsou na komunikaci s námi skutečně biologicky připraveni.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vztah lidí a psů jde v historii zpátky po celá milénia. Klíčová domestikace psího druhu se odehrávala v období 14 000 – 30 000 let zpátky a během ní se psi vyvinuli ve vztahu s člověkem. V poslední době byli psi specificky vybírání, šlechtěni a cvičeni pro zcela konkrétní účely. Nutno podotknout, že nezřídka ke škodě psů a pro pouhý lidský rozmar. Nic to nemění na skutečnosti, že jsou biologicky vybaveni pro rozumění naší řeči těla.

Schopnosti od dětství

Výsledky studie ukazují, že štěňata jsou prakticky okamžitě schopná sociální komunikace, reakce na oční kontakt a gesta jako je ukazování. Funguje to ovšem jen v případě, že člověk zahájí komunikaci se štěnětem slovně a mluví vysokým dětským hláskem. Bez tohoto hlasu štěňata nehledají u osoby navigování v úkolu. Ukazuje se, že na začátku musí přijít pochvala pro štěňata, pokud člověk chce jejich reakci na instrukce.

iZdroj fotografie: Pixabay

Téměř od narození tak psí mláďata ukazují sociální dovednosti, které mají velmi silný genetický základ. To ukazuje na sílu dlouhých tisíců let domestikace zvířecího druhu. Tento přístup od lidí tak nejspíš vydělili psi z vlčí populace, do které původně patřili, než si je člověk dokázal ochočit. Byl to vlastně jednoduchý směnný obchod, tedy poskytnutí trvalého pohodlí za oddanost a poslušnost psího druhu.

Zdroj: IFL Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
Události247.cz
Události247.cz
Putin dělá z Běloruska evropskou Severní Koreu, myslí si experti
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem
adbz.cz
adbz.cz
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat