Jsou chytřejší kočky, nebo psi? Vědci konečně odpověděli, kdo z majitelů vyhrál loterii

Majitelé psů i koček si vytváří o svých čtyřnohých a chlupatých členech domácnosti nejrůznější představy a předpoklady. Patří k nim i to, jak chytré tvory doma mají.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jenže jak je to doopravdy? Můžeme konečně rozetnout věčně trvající spor o to, který ze zvířecích druhů je chytřejší – zda kočka, nebo pes? Jak už to bývá, odpověď zdaleka není tak přímočará, jak by nám nejspíš bylo příjemné. U zvířat je totiž potřeba se dívat na odlišné stránky jejich poznávacích schopností, upřesňuje Alexandra Horowitz, badatelka z Barnardovy univerzity v New Yorku a autorka knihy Uvnitř psa – Co psi vidí, čenichají a vědí.

Jak funguje zvířecí inteligence

Horowitz v první řadě zpochybňuje náš zvyk aplikovat stejnou podobu inteligence napříč zvířecími druhy. Ve zjednodušené formě jsou totiž kočky velmi inteligentní, pokud jde o věci, které potřebují k životu. Stejně tak je tomu u psů. Nedává tedy příliš smysl mluvit u nich o inteligenci v našem podání ani ji u nich hledat. Ptát se, jestli je kočka chytřejší než pes, je jako ptát se, jestli je kladivo lepší nástroj než šroubovák. Záleží totiž, co zrovna potřebujete.

iZdroj fotografie: Pixabay

Což rozhodně neznamená, že by se vědci nesnažili inteligenci zvířat nějak testovat a definovat. Respektive zkoušet jejich kognitivní schopnosti nad rámec toho, co které zvíře potřebuje k udržení vlastního života. Kristyn Vitale, odbornice na chování živočichů z univerzity v Maine, uvádí, že zvířecí inteligence má typicky tři oblasti – řešení problémů, formulaci konceptů ze zkušeností a sociální inteligenci. Vitale studuje především kočky a momentálně se zabývá jejich společenským chováním.

Pestrý život kočičího společenství

Ačkoli jsou lidmi kočky vnímány jako potrhlé a samotářské, mají silné společenské zřízení, často na stejné úrovni jako psi. Její studie například ukázaly, že kočky rozlišují mezi svými jmény a podobnými zvuky. Taky dávají přednost lidské společnosti před pachy, jídlem a hračkami. Lidská pozornost je pro kočku zkrátka podstatným faktorem, a pokud člověk zvířeti věnuje dostatek času, samo pak vyhledává více kontaktu s danou osobou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ve vzácné studii zaměřené na srovnání dovedností psů a koček nebyl nalezen znatelný rozdíl například při hledání skryté potravy pomocí lidské nápovědy. Kočky ovšem postrádají zvyky přitahování pozornosti, které fungují u psů. Zatímco pes prosí majitele o jídlo u misky, kočka jde zkrátka po chvíli pryč. Pak je tu také věc velikosti mozku a obvyklý názor, že právě tohle určuje inteligenci. Pokud by to platilo, psi rozhodně povedou na celé čáře.

Značí velký mozek velkého ducha?

V roce 2014 provedli vědci srovnávací test napříč více zvířecími druhy, který spočíval v oddálení potěšení. Princip byl stejný jako u projektu z roku 1972, kdy měly děti ve věku 3–5 let odolat pokušení sníst bonbon. Studie zvířat ukázala, že čím větší mozek, tím vyšší sebekontrola konkrétního druhu. A právě schopnost sebekontroly je jedním z ukazatelů vyšších kognitivních funkcí. Studie měla jen jeden problém – nezahrnovala kočky.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ve výsledku tak můžeme různě spekulovat o tom, jak by si poradily, jenže to nevíme doopravdy. Dalším faktorem, na který poukazuje i Vitale, je, že se k psům a kočkám obecně chováme zcela odlišně. Psy vodíme do parku a jezdí s námi autem, zatímco kočky jsou ponechány samy sobě a nemají tyto možnosti cviku. Než se hádat o to, kdo je lepší, zkusme zkrátka ocenit jejich typ inteligence, hlavně té, která z nich dělá dobré společníky.

Překvapilo vás někdy vaše domácí zvíře svou chytrostí? Jak konkrétně?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články