Sloni jsou chytřejší, než jsme mysleli: Oslovují se navzájem jmény, mají vlastní způsob komunikace

Sloni se navzájem oslovují jmény. Tuto schopnost sdílí pouze tři živočišné druhy na Zemi. Pro člověka je však systém sloního oslovování záhada. Jeden slon může mít hned několik specifických jmen.

sloni i Zdroj fotografie: Fawaz.tairou / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sloni patří mezi největší savce žijící na Zemi. Vědce dodnes překvapuje jejich specifický životní cyklus, kterým se výrazně odlišují od jiných živočichů. Zkoumání života slonů navíc neustále přináší nové a zajímavé poznatky. Vědci například zjistili, že sloni dokáží vnímat vysokofrekvenční zvuky, které běžný člověk neslyší. Tato schopnost navíc slonům umožňuje specifický způsob dorozumívání, při kterém se dokáží oslovovat jmény.

Sloni slyší vysokofrekvenční zvuky

Skutečnost, že některá zvířata slyší větší škálu zvuků než lidské ucho, není nic nového. Pro některé živočichy je taková schopnost dokonce životně důležitá. Do nedávna však nebylo jisté, zda tuto schopnost ovládají také sloni a jakou škálu zvuků dokáží zachytit. Vědci proto učinili pokus, který zdokumentoval pořad BBC Earth, při kterém zjišťovali reakci slonů na vysokofrekvenční zvuky. Základem experimentu bylo zařízení, které takové zvuky dokáže vysílat.

Jeden z badatelů toto zařízení spustil z údolí pod kopcem. Vysokofrekvenční zvuk byl do prostředí vysílán speciálním repráčkem, který měli badatelé připojený k dodávce. Zatímco přítomní lidé žádný zvuk po spuštění přístroje nezaznamenali, sloni, kteří se pásli na vrcholu kopce, reagovali okamžitě. Především dospělí jedinci se se zájmem otáčeli směrem, ze kterého zvuk přicházel.

sloni
iZdroj fotografie: Byrdyak / Creative Commons / CC BY-SA
Každý slon má své specifické jméno.

Dokáží se oslovovat „jmény“

Toto zjištění však není tím nejzajímavějším, na co vědci během bádání přišli. Nejnovější poznatky dokazují, že se sloni dokáží mezi sebou oslovovat speciálními zvuky, které jsou pro každého slona specifické. Přeneseně se dá říct, že má každý slon své vlastní jméno, které ostatní sloni vyjadřují specifickou skupinou zvuků. Jedná se o třetí živočišný druh, u kterého byla taková schopnost zpozorována. Kromě slonů se tak jmény oslovují také delfíni a papoušci. Princip sloních jmen je však pro člověka jen těžko srozumitelný a pochopitelný.

Zamilovaný delfín spáchal sebevraždu kvůli cvičitelce. Nepovedený experiment NASA je dodnes záhadou

Z bádání, které popsal článek v periodiku Nature.com, vyplývá, že jeden slon může mít hned několik jmen a přezdívek. Ostatní sloni ho tak mohou „oslovovat“ trochu jiným zvukem, ale dotyčný slon vždy ví, že se jedná o něj. Vědci si všimli, že na specifický zvuk vždycky zareaguje pouze onen „oslovený“ slon a žádný jiný. Podle všeho to vypadá, že sloni mají silně vyvinutý smysl pro abstraktní myšlení, který jim tento, pro nás nepochopitelný, způsob oslovování umožňuje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články