Jak psi vidí svět: Umí rozpoznat barvy či nikoliv? Jejich zrak funguje jinak než ten náš

Ani jas, ani jasnost. Lidské oči jsou stavěny naprosto jinak, než ty psí. Svět tak pro psy není pestrým místem jako pro člověka. Někdy je však jejich zrak užitečnější.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud frekvence jakýchkoli záběrů nebo záblesků překročí hranici 55 impulsů za sekundu, lidské oko přestane vnímat rozdíly a vidí souvislý proud. Psi mají tuto mez o něco výš a dovedou jednotlivě rozlišit asi 80 záblesků za sekundu. Televizní obrazovka se obnovuje rychlostí 60 snímků za vteřinu. Stačí tudíž oklamat lidské oko, nikoli však to psí. Chlupáč na pohovce proto nevidí video, ale jen blikající sled fotografií.

Jiný monitor, jiné podmínky

Jestli však pustíte psu film na moderní obrazovce s větším FPS (Frames Per Second neboli snímky za vteřinu), pravděpodobně uvidí to samé, co vy. Pro představu psího vnímání obrazovky vám poslouží video dole. Další odlišnost jejich zraku spočívá v jiném barevném podání. Coby lidé máme tři druhy barevných receptorů, zatímco psi disponují pouze dvěma. Vidí tak svět v odstínech modré a žluté, nerozlišují však zelenou a červenou.

Vnímají tak svět méně barevně, než my, a například semafory jsou pro ně šedé. Zelená je vybledlá žlutá a žlutá je žlutou bez hloubky. Podle odborníků na psí zrak vidí tato zvířata v dobrém světle asi stejně, jako normální lidské oči za soumraku. Ovšem soumrak je na druhé straně dobou, kdy psi vidí mnohem lépe. První důvod je v jejich sítnici, která má více našich tyčinek. Jde o nejcitlivější fotoreceptor, který zachytí i jediný foton světla.

Podobný zrak jako u koček

Pozadí očí u psů je – stejně jako u koček i dalších zvířat – lemováno tzv. tapetem. Jde o vrstvu pigmentovaných krystalů guaninu, která tvoří jakési zrcadlo. Fotony, které nenarazí na receptor, jsou tak odraženy zpět do sítnice pro zvýšení množství světla. Právě tato vrstva způsobuje, že oči psů svítí ve tmě a také na fotografiích. Obecně vidí psi hůř, asi jako krátkozraký člověk. Jejich rozlišení je totiž znatelně menší než u lidského oka.

iZdroj fotografie: Pxhere

Navzdory těmto nevýhodám je psí zrak adaptovaný mnohem lépe na jiné funkce. Psi perfektně zachytí pohyb, jejich oči jsou dobré za špatného osvětlení a kombinují ho se sluchem a čichem. Právě tato kombinace jim umožňuje sledovat kořist například na poli nebo v nočním lese. Takové lovecké případy kdesi v šeru nebo noci jsou přesně těmi situacemi, kdy je naše schopnost rozlišit padesát odstínů barev zcela k ničemu.

Jaké psí plemeno vám dělává u televize společnost?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články