Tisíce bakterií ukrytých v ledovcích: Vědci se obávají, že mohou být uvolněny do životního prostředí

Dosud neviděné mikroby uzamčené v ledovcích by mohly vyvolat vlnu nových pandemií. Nebo naopak přinést užitek pro lidstvo z hlediska nových léků.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Tající ledovce ukrývají obrovské množství neznámých bakterií, které končí v řekách a potocích. Podle glaciologa Iana T. Stevense a jeho výzkumného týmu to zapříčiňují proměny ledových ekosystémů. Další upozornění se týkalo nejnovějších výzkumů tání ledovců. Zahrnovalo zkoumání tající vody z osmi ledovců v Evropě, Severní Americe a dvou míst v západním Grónsku. Z nich vědci zjistili, že v průběhu příštích 80 let by progresivní globální oteplování mohlo uvolnit stovky tisíc tun bakterií z ledových ekosystémů.

Důležitý ekosystém, který může vytvořit nová léčiva

Poznamenali také, že samotné ledovce jsou důležitými ekosystémy, nejen obrovskými zásobárnami zmrzlé vody. Kromě ní zde najdete různé druhy minerálů, plynů, organických látek a také četné mikroorganismy. Poslední jmenované jsou zvláště zajímavé pro výzkumníky. Někteří dokonce věří, že dříve neznámé mikroorganismy mohou obsahovat mnoho užitečných sloučenin. A to takových, které pomohou vytvořit nová léčiva, např. antibiotika.

Bakterie ukryté v ledovcích

Poukazuje se však i na jiné problémy. Tající ledovce velmi rychle uvolňují tuny bakterií a vědci nestíhají jejich katalogizaci. V rozpuštěné vodě z 10 ledovců na severní polokouli byli schopni detekovat v průměru desítky tisíc mikrobů v každém mililitru vody. Kromě toho odborníci odhadují, že v průběhu příštích 80 let by mohlo být do ledovcové vody vylučováno enormní množství bakterií.

iZdroj fotografie: Pixabay

Potenciální dopad na lidské zdraví

Jedná se v přepočtu o 650 tisíc tun uhlíku uvolněných každý rok do řek, jezer, fjordů a oceánů na severní polokouli. Vědci zdůrazňují, že konečné množství bakterií, které se do řek a potoků dostane, závisí na rychlosti tání ledovců. Umírněný scénář přijatý v různých studiích předpokládal zvýšení globálních teplot o 2 – 3 °C. Důležité je, že konečný účel zkoumání se netýkal typů mikrobů skrytých v ledovcích. Z tohoto důvodu nedokážou posoudit, zda budou mít nějaký dopad na lidské zdraví a zda se jedná o aktivní, spící, poškozené, nebo mrtvé mikroby.

Další výzkumy jsou nezbytné

Arwyn Edwards z University of Aberystwyth ve Velké Británii však podotknul, že riziko je pravděpodobně velmi malé, ale vyžaduje pečlivé posouzení odborníků. Je také zapotřebí další výzkum, aby se zjistilo, jaký dopad bude mít uvolňování mikrobů z tajících ledovců na změnu životního prostředí a další globální oteplování.

Co by mohlo dle vás v tomto výzkumu pomoci?

Zdroj: Nature
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články