Proč se kočky bojí okurek: Jedná se o pouhou jejich hloupost, nebo o starý instinkt?

Lidé si dělají legraci ze svých chlupatých mazlíčků docela nevinným trikem. Kontakt domácí kočky s okurkou totiž vede ke vtipnému výsledku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Internet je plný videí se zvířátky, kterým kočky suverénně kralují. V poslední době se objevila zajímavá novinka, a to kontakt kočky s okurkou. Když se jí dá někam potichu okurka – aby si zvíře ničeho nevšimlo – občas nastane velmi překvapivá reakce. Kočka se okurky jednoduše vyděsí a ihned vyklidí pole. Jde přitom o zcela neškodnou a nijak upravenou zeleninu. Je tedy zvláštní, proč zvíře reaguje právě takto.

Reakce, skrze kterou vznikla výzva

Je-li salátová okurka tiše položena a kočka si jí všimne až později, existuje šance, že v panice uteče. Tento trend se stal už natolik populárním, že se na internetu, respektive sociálních sítích, objevují cílená videa „Cucumbers scaring cats“, tedy okurky strašící kočky. Zvířecí behaviorista Dr. Roger Mugford komentuje neočekávané chování koček jako celkem nepřekvapivou skutečnost, která zapadá do běžných vzorců.

iZdroj fotografie: Pxhere

„Reakce podle mě spočívá hlavně v překvapení, že se za nimi najednou objevil nový a neznámý předmět, přestože jedlý.“ Kočky obecně nenesou dobře jakékoli inovace a změny ustáleného prostředí. Okurka se tak v jejich očích může jevit jako ohrožení či predátor. Stejná reakce by tedy mohla nastat i v případě například plastové ryby či pavouka. Nejde tedy o samotnou okurku, ale o tichou změnu prostředí, která zvíře zaskočí.

Pro člověka zábava, pro zvíře zbytečný stres

Nutno podotknout, že reakce není univerzální, a některé kočky nemusí brát okurku na zřetel. Okurka svým tvarem nejspíše připomíná hada, kočky v ní tedy vidí potenciálního predátora. Před provedením tohoto žertíku a hledáním okurky v lednici ovšem zpozorněte. Co může lidem připadat jako velmi vtipná situace, je pro kočku stresový faktor. Pokud si s ní chcete užít příjemné chvíle vzájemné společnosti, najděte jiný způsob zábavy.

Nepříjemný zážitek může totiž ve zvířeti vyvolat silnější a táhlejší reakci a dokonce způsobit strach z krmení. I misku a její okolí pak bude vnímat jako v zásadě nebezpečné místo. Pro kočku je pocit a vědomí bezpečného prostoru mimořádně důležité. Proto se krmí jen v situaci, kdy má jistotu, že nic rizikového nehrozí. Zdánlivě nevinným žertíkem můžete tyto podmínky zcela nevratně narušit. Následný úprk může končit i fyzickým zraněním.

Co naposledy vyděsilo vaši domácí kočku?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články