Většina zvířat se pro svůj odpočinek spokojí s měkkým a krytým prostorem. Jiná ovšem vyžadují mnohem větší pohodlí.
Schopné architekty najdeme jak mezi lidmi, tak i ve velmi členité zvířecí říši. Mnoho z nás ovšem vidí jako vrchol zvířecích staveb hnízdo na stromě nebo komínu. Jenže některá zvířata jdou mnohem dál, i když nevyužívají nástroje, aspoň ne tak, jak jim rozumíme my. Nosí ovšem větvičky, listy, kameny nebo kousky dřeva. Mnohá hnízda zvířat si navíc můžete zaměnit s normálním porostem, což drží jejich obyvatele ve větším bezpečí.
Hnízda pro několik generací
Snovač pospolitý je pták, který je doma v jižní Africe, hlavně Namibii a Botswaně. Zajímavé je, že nesnová hnízda jen pro jednotlivce, ale celé generace. Je to tedy něco na způsob našich bytovek nebo paneláků. Do takových hnízd se vejdou stovky ptáků, které je udržují po dlouhý čas. Komůrky uvnitř labyrintu akumulují teplo, takže ve vnitřních zákoutích se ptáci mohou ukrýt v příjemném prostředí i za nehostinného počasí.
V souvislosti s velkými hnízdy není od věci zmínit termity. Jejich mohyly skutečně vypadají jako kusy skály. Jsou natočeny přibližně na sever nebo jih, což termitům vysloužilo přízvisko kompasoví. Odborníci jsou toho názoru, že tato struktura hnízd také zaručuje dostatek tepla v důležitých částech jejich útrob. V případě termitů se nejspíše není možné dopočítat, kolik generací bude jedna taková „skála“ hostit.
Domečky jako otevřená pusa
Uznejte, že stupňovitá hnízda hrnčiříka prostého opravdu vypadají jako patrové domečky, které chtějí nakrmit. Na rozdíl od snovačů je ale hrnčiřík staví z jílu a bláta, což zaručuje trvanlivost. Po vyschnutí vzniká tvrdá krusta, která vydrží i poté, co se původní obyvatel odstěhuje. Hnízdo pak mohou jako bezpečný domov použít i ostatní ptáci. Ke klasickým materiálům se při stavbě uchyluje zase vlhovec aztécký.
Tento pták vytváří z trávy a popínavých větviček hnízda visící na větvích velkých stromů. Při pohledu z dálky to pak vypadá, že takto obsazený strom získal zvláštní zásoby obrovských plodů. Případně velmi rozsáhlou podivnou plíseň. Přitom se jedná o kolonii jenom asi 30 ptáků. Ta zahrnuje dominantního samce, který se pak páří s dalšími samičkami. Takže mějte oči otevřené, až v přírodě narazíte na zvláštní chuchvalce.