Člověk není všemocný. Ptáci a další zvířata vidí barvy, které si neumíme ani představit

Zvířecí říše se svými smysl pohybuje v částech spektra, které my lidé zachytíme obvykle jen speciálními přístroji.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Psi slyší speciální píšťalky, jejichž zvuk lidské ucho nezachytí, a mají několikanásobně citlivější čich. Kromě toho mnoho dalších zvířat, hlavně ptáků, vidí barvy, které jsou pro nás stejně nezachytitelné a nepředstavitelné jako ony zvuky na hraničních frekvencích. Divoký kolibřík umí například rozlišit krmiče ptáků díky pohledu na barvy, které způsobuje speciální světlo, které je naším očím zcela utajeno.

Zvířecí říše na mnoha frekvencích

Ptáci, plazi, obojživelníci i ryby – všechny tyhle druhy zvířat jsou pozorovatelé barev, které si člověk vůbec nedokáže představit a výzkum tomu dává opakovaně za pravdu. Výzkumníci podnikli se zvířaty mnoho pokusů – například s kolibříky – při kterých detekovali pět tzv. nespektrálních barev, tedy barev mimo námi rozlišitelné spektrum. Naše vnímání barev je totiž určeno konkrétním rozsahem vlnových délek světla, které umíme vnímat.

iZdroj fotografie: Pixabay

Takové barvy se jmenují spektrální barvy, jsou totiž součástí lidským okem viditelného spektra a sahají od červené a žluté až po modrou a fialovou. Výjimkou je v tomto případě purpurová, kterou lze vytvořit jen kombinací červené a modré, ne jen jednou vlnovou délkou, tudíž je známá jako nonspektrální barva. Viditelnost se odvíjí od tří druhů buněk v našich očích, které dovedou vnímat červené, zelené a modré světlo.

Jiné druhy a jiné počty buněk

Ptáci, plazi, obojživelníci a ryby nají také buňky na ultrafialovou. Podle badatelů jsou tak schopní vidět pět nonspektrálních barev, kupříkladu ultrafialovou a žlutou, pokud jsou zapojeny buňky na fialovou, zelenou a červenou, ale nikoli na modrou. Jako testovací subjekt použili vědci kolibříky, kteří si létali do pítka pro sladkou vodu nebo bez cukru. Předpokladem byla preference vody s cukrem, ovšem pítka byla posunuta a zpřeházena.

iZdroj fotografie: Unsplash

Kolibříci tak museli druh vody rozeznat druh vody pouze podle barvy vysílané zvláštním světlem vedle pítka. Pokus vedle k jasnému zjištění, že kolibříci rozeznávají pět barev mimo spektrum, podobně jako hodně obratlovců, ne ovšem savci. Noční předci savců totiž během vývoje přišli o dva typy očních buněk. Primáti si sice obnovili vývojem třetí zrakovou buňku, úroveň vidění ale zůstala horší než u ostatních zvířat.

Zdroj: New Scientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články