Psí plemena, která jsou vhodná pro alergiky, do malého bytu i k dětem. Jaké chování od nich můžeme očekávat?

Jestliže trpíte vy nebo někdo z vaší rodiny alergií na psy, ale svého snu o čtyřnohém příteli se vzdát nechcete, určitě rádi poznáte několik plemen, která jsou pro vás vhodná.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Alergií na psy trpí podle dostupných statistik kolem 12 až 25 % Evropanů. Jen v České republice nicméně vlastní svého čtyřnohého přítele téměř 60 % všech domácností. Z těchto údajů tedy jasně vyplývá, že psy chovají v tuzemsku i alergici, respektive domácnosti, v nichž alergici žijí. Ačkoliv mají psi nižší alergenní potenciál než kočky, stále mohou být příčinou nepříjemných zánětů spojivek, astmatu či alergické rýmy. Dobrou zprávou ovšem je, že existují plemena, která nepříjemných alergenů vylučují jen minimum.

Co se skrývá pod pojmem alergie na psy

Většina z vás je pravděpodobně přesvědčená o tom, že tzv. alergií na psy se rozumí alergie na psí srst. To ovšem není přesné. Alergickou reakci u člověka nevyvolávají samotné chlupy, ale bílkoviny, které se nachází v látkách vylučovaných kožními žlázami psů, v jejich slinách či v exkrementech. Tyto bílkoviny jsou poté přítomné na odloupnutých kožních buňkách, které se zachycují v psí srsti. Když pes líná, alergeny se přenáší do jeho širokého okolí a vyvolávají alergickou reakci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jelikož mají psi výrazně nižší alergenní potenciál než kočky, lidé často zaměňují příznaky probíhající alergické reakce například za sezónní respirační onemocnění. Psí alergeny jsou druhově specifické, v tomto ohledu jsou tedy patrné výrazné rozdíly mezi jednotlivými plemeny – některá z nich vylučují alergenů mnohonásobně více než jiná. Ta plemena, která nevylučují téměř žádné alergeny, se poté označují za tzv. hypoalergenní a doporučují se v případě, kdy rodina touží po čtyřnohém mazlíčkovi, ale jeden či více členů domácnosti patří mezi alergiky.

Psí plemena vhodná pro alergiky

Podle lékařů nejsou do rodiny s alergikem vhodní žádní psi, ovšem nad některými plemeny jsou i oni ochotni „přimhouřit oči“. Jedná se především o knírače, border teriéra, maltézského psíka, jorkšírského teriéra, bišonka frisé, labradorského retrívra, mexického naháče, Coton de Tuléar či papillona. Všechna tato plemena jsou označována jako hypoalergenní či s nízkou mírou zaznamenaných alergií. Většina z nich je rovněž vhodná pro chov v bytě a skvěle vychází s malými dětmi.

Kupříkladu border teriér výborně vychází s dětmi všech věkových kategorií, velmi dobře snáší další zvířata v domácnosti a je celkově přítulný, přátelský a klidný. Ovšem aby byl naprosto spokojený, musíte mu nabídnout dostatek pohybu při dlouhých procházkách. Bišonek frisé zase patří mezi drobná plemena, která jsou vhodná i do malého bytu. Jeho předností je nízká míra línání a charakteristického psího zápachu. Díky své povaze je vhodný k dětem, avšak nesnese hrubé zacházení a fyzické tresty – k jeho vycvičení je proto potřeba trpělivost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším oblíbeným plemenem je jorkšírský teriér. Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, jedná se o velmi inteligentního psa, který svoji rodinu nadevše miluje. Své „smečce“ je věrný i Coton de Tuléar, pes menšího vzrůstu původem z Madagaskru, který téměř nelíná a svojí hravou a dobromyslnou povahou učaruje nejedné rodině s dětmi. Pokud byste o koupi psa plemene Coton de Tuléar uvažovali, myslete na to, že se jedná o velmi společenského a inteligentního psa, který s vámi bude potřebovat trávit dostatek času.

Jaký je váš názor na chov psa v domácnosti s alergikem?

Zdroj: EverydayHealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články