Psi, kteří žijí nejkratší dobu: Jedno z nejoblíbenějších plemen může být lidským společníkem pouze 4,5 roku

Život psa je obvykle kratší než ten lidský, takže nejlepších přátel člověka zažijeme několik. V některých případech je však jejich očekávané dožití hluboko pod 10 lety.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Majitelé psů se musí smířit s tím, že za svůj život několik společníků pohřbí. I když ale pro někoho není neobvyklých asi 15 let, najdou se i opačné extrémy. Výzkum British Royal Veterinary College zkoumal očekávanou délku dožití několika velmi populárních psích plemen. Analyzoval přitom data od 30 000 psů, a to v letech 2016–2020. Tento test došel k překvapivému výsledku – dožití některých chlupáčů je hluboko pod 10 lety.

Francouzský buldoček

Tento pes se dožívá v průměru jen 4,53 roku. Jejich roztomilé nosy jsou bohužel zdrojem častých onemocnění dýchacích cest. Cenou za jejich popularitu a přešlechtění se bohužel stalo chatrné zdraví.

Jack Russell teriér

Nejdelší z nejkratších je Jack Russell teriér s délkou života 12,72 roku. U jorkšírů a míšenců vyšlo v průměru 11,82 roku. Výsledky jsou omezeny tím, že zdaleka nebyla otestována všechna plemena. U dalších se ale zase ví, že se dožívají velmi vysokého věku. Celkové dožití ale závisí na mnoha faktorech, jako je prevence nemocí nebo kastrace.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kavalír King Charles

Kavalír King Charles španěl se dožívá 10,45 roku, ohrožuje ho však mnoho nemocí. Některé státy tak jeho chov rovnou zakázaly. Polovina psů trpí do 5 let srdečními chorobami a ve věku 10 let už jsou nějak postiženi všichni.

Vlčák či německý ovčák

Populární německý ovčák se dožívá asi 10,16 roku a obecně je brán za zdravého psa. Jakmile se ale projeví problémy kyčelního kloubu, nelze je vyléčit. Tito chytří psi s dobrým nosem chtějí hodně pohybu. Stejně tak vyžadují láskyplné prostředí.

Boxeři

Díky svému čenichu uchvátili mnoho lidí, ale nejsou to věkoví rekordmani. Během cca 10 let života je ohrožuje rakovina, srdeční choroby i žaludeční nevolnosti. Průběžně se přidávají také úpaly, na které jsou velmi citliví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Oblíbení bíglové

Velmi populární plemeno a první druh pod 10 let, konkrétně 9,85 let života. Je v podstatě zdravý. Někdy ho ale postihnou alergie, epilepsie, třešňové oči a mívá sklony k obezitě.

Sibiřský husky

O tomto psu se předpokládá, že žije dlouho. V testu ovšem vyšel s 9,53 roky života. Stejně jako vlčák má sklony k dysplazii kyčelního kloubu. Jde o čistokrevné pracovní plemeno, miluje pohyb a je prakticky neunavitelný.

Krátký život malých čivav

Čivavy se projevují velkými rozdíly. Badatelé určili očekávanou délku života na 7,91 roku, někteří jedinci se ale dožili i o 10 roků víc. Velmi malí psi jsou náchylní ke kolapsu průdušnice, potížím s očima, srdcem i cukrovce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Americký buldok

Psi žijící asi 7,8 roku jsou náchylní k dysplazii kyčlí i loktů. Stejně tak je trápí alergie a problémy s očima. Protože mají kratší čenich, jsou citliví na úpaly – jako boxer.

Mopsové

Tito malí psíci se průměrně dožijí 7,65 roku, někde je přílišná krátkost čenichu brána jako týrání. Vypoulené oči je častěji vystaví úrazům a mívají také sklony k obezitě.

Anglický buldok

Průměrné dožití 7,93 roku a jejich krátký nos může přivodit mnoho problémů. Krom dýchacích potíží mívají problémy s rameny, kyčlemi a citlivostí na úpaly. Přirozená konstituce jim také výrazně komplikuje přirozenou reprodukci.

Které z těchto plemen jste měli někdy doma?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články