Vědcům se poprvé podařilo pořídit záznam velmi vzácné skleněné chobotnice. Video se okamžitě stalo hitem celého internetu

Během výpravy na vzdálenou skupinu ostrovů v Pacifiku se vědcům podařilo zachytit vzácnou skleněnou chobotnici. Opravdu je skoro průhledná, takže jméno sedí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Záznam neuvěřitelného setkání se vzácným hlavonožcem ukazuje jediné viditelné části, tedy oči, optické nervy a zažívací systém. Pomocí podvodního robota, který záznam pořídil, byl natočen i vzácný žralok obrovský. Jde o starodávný druh pobývající v hlubokých vodách, který dosahuje délky až 12 metrů. Tým provedl velký průzkum podél pobřeží coby součást výpravy zkoumající poškození a změny v terénu korálů kolem ostrovů.

Hlavonožec, který skoro není vidět

Posádka výzkumného plavidla Falkor byla výsadkem Schmidtova oceánského institutu. Skleněnou chobotnici, tedy druh Vitreledonella richardi, spatřili během výpravy trvající 34 dní. Při ní se snažili zmapovat na 30 000 čtverečných kilometrů oceánského dna kolem Phoenixských ostrovů. Kromě záznamu skleněné chobotnice a žraloka obrovského sebrali vědci také největší vzorek mikrokultur z nejhlubších vod centrálního Pacifiku. Na jednu výpravu velmi slušný výsledek.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Erika Olsena

Kromě nových poznatků ohledně hlubin oceánu a jeho prostředí může mít výprava přínos i pro další obory. Vhled do funkcí organismů může pomoci výzkumu imunoterapie pro léčbu rakoviny, výroby léků i vakcín na různé choroby. „Přínos této výpravy byl pozoruhodný,“ uvedl doktor Tim Shank z Oceánografického institutu Woods Hole. „Našli jsme změny v kulturách napříč hloubkami a oblastmi kolem celého Pacifiku, stejně tak na korálech.“

Nový pohled a přístup

Právě pohled do hlubin ve více regionech a vrstvách mění náš pohled na způsob života těchto organismů. To samé platí pro jejich vzájemnou harmonii, komunikaci a udržení diversity života v hlubinách vod. „Bylo velmi přínosné moci zdokumentovat biodiversitu neprozkoumaných podmořských území v amerických vodách.“ Krom jiného jsme na začátku dekády výzkumu oceánu s cílem udržitelného života, což je klíčové téma.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Erika Olsena

Proto je právě teď víc než kdy jindy potřeba se zamyslet nad možnostmi ochrany přírody napříč všemi oceány. Právě mapování, nasbíraná data i vzorky mikrokultur snad pomohou vytvořit plán území, která potřebují speciální ochranu. Dalším krokem je ovšem informování úřadů a dalšího managementu o této situaci. Bez jejich klíčové asistence budou tohle všechno jen sbírky dat, které čekají na konkrétní aplikaci pro záchranu terénu.

Které neobvyklé zvíře vás naposledy fascinovalo?

Zdroj: Metro

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články