Tvorové, kteří dosáhli nesmrtelnosti: Medúzy stárnou pozpátku, humři obvykle zemřou na nemoc

Nesmrtelnost je reálným stavem, jen víme málo o tvorech, kterým se podařilo jí dosáhnout. Na Zemi totiž opravdu existují živočichové, kteří žijí navěky a vůbec nestárnou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pravdou je, že zrovna tyhle neohrožuje zdaleka jen stáří. Jde například o některé druhy stromů, korálů, měkkýšů nebo nesmrtelných medúz. Ti všichni mohou žít prakticky věčně a reálně opravdu nestárnou. Pro badatele je to ovšem záhada, protože přes veškeré dosavadní studium těchto tvorů se nemohou dopátrat jejich receptu. Jejich mechanismy by navíc na člověka šly aplikovat jen těžko, bylo by potřeba nás kompletně předělat.

Medúza, která stárne pozpátku

Na vrcholku nesmrtelných zvířat je malá medúza známá jako Turritopsis doohmii nebo jednodušeji nesmrtelná medúza. Smrt přelstila tak, že se podle National Geographic naučila otočit své stárnutí. Jakmile je nemocná nebo zraněná, vrátí se během 3 dnů do fáze polypu, čímž změní své buňky na mladší verze. Ty nakonec vyrostou opět do dospělého jedince.

Robustní želvy

Pomalý, ale stálý pohyb opravdu vyhrává závody. O želvách se ví, že žijí celá staletí. Badatelé navíc zjistili, že jejich orgány se časem nijak nerozpadají ani nepoškozují. Podle The New York Times mohou žít dokonce neomezeně dlouho, pokud se vyhnou chorobám a predátorům. Jinými slovy mají opravdu potenciál být nesmrtelnými zvířaty.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Humr, který roste stále dál

Vědci vedou dlouho debatu, zda jsou rudí obyvatelé oceánu biologicky nesmrtelní. Obvyklá příčina úmrtí je totiž nemoc, nikoli stáří. Rostou a množí se, dokud neumřou. Jeden humr zachycený u Newfoundlandu byl odhadnut na 140 let věku. Většina samců se dožije 30, samičky cca 54 let, alespoň podle Smithsonian. A čím větší humr, tím je také starší.

Regenerující ploštěnci

Ploštěnci se proslavili svou schopností regenerace. Pokud je totiž jedinec přeříznut podélně nebo napříč, mohou vzniknout dva samostatní červi. Tato zjevně neomezená regenerace se také vztahuje na jejich stárnutí či poškození tkání. Červi tak mohou smrt podvádět donekonečna, jak potvrzuje i studie z University of Nottingham.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Odolné velryby

Ačkoli nejsou technicky nesmrtelné, jsou velryby grónské nejstaršími živými savci. Podle Popular Science žije několik druhů těchto velryb déle než 70 let. V 90. letech na těchto masivních zvířatech našli vědci jizvy od zbraní používaných už po roce 1800. Nejstarší známá velryba grónská je stará 211 let. Kromě této úctyhodné délky života jde také o jedny z největších tvorů, kteří nám na Zemi dělají společnost.

Bakterie odolné vůči radiaci

Deinococcus radiodurans je polyextrémofilní bakterie adaptovaná na různé extrémní podmínky. Nejen, že je odolná vůči radiaci. Tito nesmrtelní tvorové dokonce dokáží zemřít a pak znovu ožít díky neuvěřitelné schopnosti opravy vlastní DNA. Podle Ira S. Pastora, CEO v Bioquark Inc. „mohou přežít chlad, dehydrataci, vakuum i kyselinu a byly označeny za nejodolnější bakterie na světě.“ Ještě lepší je zápis v Guinnessově knize rekordů.

„Odolají 1,5 radům gamma radiace, tedy asi 3 000krát víc, než co by zabilo člověka.“ Jak je vidět, máme ještě co dohánět. Ale ruku na srdce, mnoho příběhů už ukázalo, že nesmrtelnost nemusí být rozhodně dar a požehnání, ale mnohem častěji prokletí.

Co byste dělali s možností nesmrtelnosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články