Dusí se váš pes, nebo mu něco zaskočilo? Správně provedený Heimlichův manévr mu zachrání život

Někdy stačí chvilka, kdy si pes hraje s nevhodným předmětem, a ten mu uvízne v krku. Proto je důležité vědět, jak čtyřnohému příteli poskytnout nouzovou pomoc při dušení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Příčiny dušení mohou být různé. Zvíře je alergické nebo si jen moc nadšeně hrálo s kouskem látky či zátkou od lahve, která se válela někde kolem. Stačí chvilka a tento cizí předmět mu může kompletně zablokovat hrdlo, a tedy i možnost dýchání. Jsou to naši věrní přátelé a společníci, čímž si zaslouží naši nejlepší péči, nota bene v takové nebezpečné situaci. Buďte proto připraveni jim pomoct, jakmile si toho všimnete.

Projevy psích problémů a první zásah

Když se váš pes začne dusit, nejspíš se to projeví některým z následujících symptomů. Pokud je budete znát, odlišíte běžné pobíhání od vážného problému. Jde v první řadě o paniku, tření čenichu o podlahu a jeho škrábání packami. Zvíře dále výrazně slintá, dáví se, kašle a špatně se mu dýchá. Může mu také zmodrat jazyk. Je potřeba jednat okamžitě, není naprosto čas vypravovat se k veterináři nebo mu volat o instrukce. Je to na vás.

iZdroj fotografie: Pxhere

Zkuste tedy cizí předmět odstranit, nejspíš na to bude potřeba víc lidí, aby bylo zvíře trochu v klidu. Zvláště u koček je tohle náročné. Přitlačte jazyk k jedné straně a otevřete tlamu co nejvíc. Někdy stačí už jen tohle, aby se blokující těleso vysmeklo, dejte si ovšem pozor, abyste ho nezatlačili hlouběji do hrdla zvířete. Jestli daný předmět uvidíte, vytáhněte ho opatrně prsty, nebo spíše pinzetou, vaše ruce budou pravděpodobně mokré a kluzké.

Heimlichův manévr na zvířeti

Heimlichův chvat je jednou ze základních technik první pomoci. Obvykle se používá u lidí a slouží k uvolnění právě dýchacích cest, pokud dojde k jejich ucpání cizím tělesem. Ačkoli je zvířecí anatomie odlišná od lidské, princip postupu zůstává totožný. Je však potřeba přizpůsobit ho velikosti zvířete. Malé zvíře zvedněte a opřete si ho zády o prsa s prackami volně u těla. Nahmatejte měkké břicho pod žebry a zatněte ruku v pěst.

iZdroj fotografie: Pxhere

Kloubem palce pak třikrát zatlačte právě na toto místo – tedy žaludek zvířete. Tímto způsobem bude zvíře schopné objekt vyloučit. Postup je pojmenován po americkém lékaři Henry Heimlichovi. Jde o techniku, kterou se hodí znát obecně, nejen kvůli zvířatům. Není ovšem bez zajímavosti, že právě na svém psu ji Heimlich zkoušel poprvé. Následně byla uznána odborníky. Pozor, neprovádí se u těhotných žen a malých dětí.

Pokud je pes hodně těžký

V případě, že psa takto zvednout nemůžete, je potřeba odlišný postup, jeho princip je však stejný. Položte psa na bok a klekněte si za jeho hřbet. Najděte opět měkké místo pod žebry a pěstí opakovaně zatlačte směrem dovnitř a k hlavě. Tohle může psu pomoct cizí předmět vyloučit. Pokud nic z výše uvedeného nefunguje, proveďte resuscitační techniky, tedy 30krát stisknutí srdce a následně dýchání z úst do čenichu. Tento krok je nutný, pokud zvíře nedýchá.

iZdroj fotografie: Pxhere

Malého psa položte na bok na pevný povrch, narovnejte mu krk a zavřete tlamu. Zhluboka se nadechněte a vyfoukněte ze svých úst do jeho čenichu. Z rukou si udělejte kornout, aby vzduch neutíkal po stranách. Opakujte třikrát a pak proveďte 100–120 stisknutí na masáž srdce. Spojte ruce, jednu s nataženými prsty, druhou s pokrčenými. Zaklesněte je do sebe a použijte nad kloubem horních pracek co nejblíže vám. Po 30 foukněte do čenichu.

Prevence je nejlepší recept

I když budete vědět, jaké úkony provést pro případnou záchranu vašeho psa nebo kočky, nejlepším lékem na tyto problémy stále zůstává pečlivá prevence. Kolikrát přitom stačí jen dávat pozor na některé detaily a zkrátka chování svého mazlíčka věnovat pozornost. U krmení se ujistěte, že pro něj kusy nejsou moc velké, hlavně psi mají tendenci polykat maso prakticky vcelku. Zkontrolujte, že si hračky nemohou nacpat celé do pusy.

iZdroj fotografie: Pxhere

Vždycky dbejte na to, že koš na odpadky je pevně uzavíratelný a že se do něj pes nemůže snadno dostat. Jakmile s ním jdete na procházku, věnujte pozornost tomu, kde pobíhá, co tam našel a co s tím dělá. Například v parku pro něj naprosto není problém najít předměty vhodné tak akorát na zablokování hrdla. Nebezpečná jsou víčka od lahví a další kusy, které jsou ploché a v tlamě zvířete se mohou snadno převrátit.

Museli jste někdy svého mazlíčka takto zachraňovat? Co se stalo?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články