Olízl vám pes ruku, nohu, nebo obličej? Jde o způsob komunikace. Zjistěte, co se vám snaží říct, budete překvapení

Pokud se váš pes neustále olizuje, rozhodně nejste sám, kdo si klade otázku, proč to vlastně dělá. Důvodů může být hned několik.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože je olizování u psů běžné, mnoho majitelů úplně nerozumí tomu, co tento způsob chování znamená. Naši čtyřnozí mazlíčci využívají svůj jazyk třeba v případě, že se fyzicky zraní, pokud se dostanou do nového prostředí anebo když jim prostě nabídnete náklonnost. Psi však olizují členy své smečky a stejně tak sami sebe z mnoha dalších důvodů.

Psi nás často olizují, protože jim prostě chutnáme

Když pes olizuje svou misku nebo podlahu v bytě po tom, co jste něco vylili, je zcela zřejmé, proč to dělá. Ale věděli jste, že stejnou motivaci může mít v případě, kdy olizuje vás? Ať už si to uvědomujete nebo ne, lidé mají často na kůži drobné částečky jídla, které vašim psům mohou chutnat. Navíc lidská kůže obsahuje sůl, kterou mají psi také rádi. Z tohoto důvodu je tedy zcela běžné, že vám váš čtyřnohý kamarád neustále olizuje obličej a ruce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Péče o srst a odstranění nečistot

Dalším častým důvodem, proč se psi olizují, je péče o srst. Podobně jako u koček je pro psy přirozené tímto způsobem provádět vlastní hygienu. Jedním z nejčastějších míst, kde se psi olizují, jsou jejich tlapky. Po pobytu venku si z nich odstraňují nečistoty a vše, na co mohli šlápnout. Dejte si však pozor, pokud se váš pes olizuje nadměrně, mohlo by to být způsobeno nějakým zdravotním problémem. O možných příčinách a řešeních se v takovém případě vždy poraďte s veterinářem. 

Proč psi olizují svá i vaše zranění? 

Psí sliny mají antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti, které jim mohou pomoci v boji proti některým chorobám. Když se zvíře olizuje v místě poranění, odstraňuje tak odumřelou tkáň a čistí rány od nečistot. Kromě vyléčení vlastních ran však psi vždy chtějí „ošetřit“ i ty vaše. Mohou vás tedy olizovat také proto, aby pomohli urychlit proces hojení. Někdy se bohužel stává, že si váš mazlíček olizuje svá zranění až moc. Může si tak ránu znovu otevřít a způsobit si tím nepříjemnou infekci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Olizování jako způsob komunikace

Ať už si to uvědomujete nebo ne, psi s lidmi komunikují prakticky po celý den, jen to páníčkové ne vždy umí dobře interpretovat. Jedním ze způsobů dorozumívání je právě olizování. Psi vám tím například sdělují, že mají hlad nebo že se s vámi chtějí spřátelit. Když s vámi pes komunikuje, je samozřejmě důležité, abyste mu odpověděli. Až vás bude váš pes příště intenzivně olizovat, rozhlédněte se kolem sebe, zda není něco v nepořádku. Možná je prázdná miska na vodu nebo jsou zavřená dvířka od psího pelechu. 

Zdroj: Cesarsway

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články