Poskakující červi poškozují americkou půdu a ohrožují lesy

Rok 2020 nám přichystal mnoho katastrof, ale co může být otravnější než poskakující červ, který cestou likviduje celé ekosystémy?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Tito červi si doslova kroutí svou cestu napříč Spojenými státy a nenasytně hltají ochrannou vrstvu lesního listí – nechávají za sebou jen holou půdu. Odhánějí navíc žížaly, salamandry, stonožky a také na zemi hnízdící ptactvo, čímž narušují lesní potravinový řetězec. Během jediného roku jsou schopni takto napadnout více jak 5 hektarů, na kterých kompletně mění chemii půdy a komunity mikrobů. Navíc ani nepotřebují k rozmnožování partnery

Invaze nepříjemných skákajících červů narušuje přírodu

Skákající červi jsou obvykle prodávání jako kompostující červi nebo návnada na ryby, což je částečně způsob jejich rozmnožování a šíření. Rybáři je mají rádi, protože se kroutí jako naštvaný had, což láká ryby. Jejich funkce je také v kompostování, protože žerou zbytky jídel mnohem rychleji, než ostatní červi. Když ale přijde na ekologii, mají tito červi několik velmi nepříjemných a hrozivých rysů, které mohou způsobit pěknou neplechu.

iZdroj fotografie: Pixabay

V první řadě jsou jejich vajíčka nebo kokony natolik malá, že se mohou jednoduše zachytit na botě zahrádkáře a dostat prakticky kamkoli, kde se budou dále množit. Čtverečný metr půdy jich může obsahovat stovky. Ve srovnání s červy hodujícími na dřevě rostou tihle skákající rychleji a taky se rychleji množí, protože nepotřebují partnera. I jeden červ může s nějakým časem způsobit hotovou invazí, což se v USA právě děje.

Hlavním problémem je likvidace půdy

Při volném pohybu také pojídají mnohem více živin a tím pádem likvidují přirozenou bohatost půdy. Ta se tak stává neobyvatelnou pro běžné rostliny i semena stromů a je mnohem náchylnější k erozi. Do dneška se vědci nejvíce obávali jejich dopadu na pozemní porosty a před touto událostí byla síla lesního podkladu složeného z listí, kůry a větviček i několik desítek centimetrů silná. Po červech ale zůstala holá půda s odlišnou strukturou a minerálním složením.

iZdroj fotografie: Pixabay

Během jediné sezóny dovedou tito červi zlikvidovat až 95 % lesního podkladu. To přirozeně znamená méně živin pro lesní tvory a menší ochranu pro semena, která tu mají vyrůst. Nakonec se zde usídlí jiné druhy rostlin, obvykle invazivní, nikoli domácí. Kromě toho dochází také ke změně bakterií, hub a dalších mikroorganismů žijících v půdě. Dobrým znamením je, že i tito červi mají nejspíš svoje limity, ale do té doby nadělají s pomocí lidí, kteří je roznášejí, pěknou paseku – doslova.

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu