Poskakující červi poškozují americkou půdu a ohrožují lesy

Rok 2020 nám přichystal mnoho katastrof, ale co může být otravnější než poskakující červ, který cestou likviduje celé ekosystémy?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Tito červi si doslova kroutí svou cestu napříč Spojenými státy a nenasytně hltají ochrannou vrstvu lesního listí – nechávají za sebou jen holou půdu. Odhánějí navíc žížaly, salamandry, stonožky a také na zemi hnízdící ptactvo, čímž narušují lesní potravinový řetězec. Během jediného roku jsou schopni takto napadnout více jak 5 hektarů, na kterých kompletně mění chemii půdy a komunity mikrobů. Navíc ani nepotřebují k rozmnožování partnery

Invaze nepříjemných skákajících červů narušuje přírodu

Skákající červi jsou obvykle prodávání jako kompostující červi nebo návnada na ryby, což je částečně způsob jejich rozmnožování a šíření. Rybáři je mají rádi, protože se kroutí jako naštvaný had, což láká ryby. Jejich funkce je také v kompostování, protože žerou zbytky jídel mnohem rychleji, než ostatní červi. Když ale přijde na ekologii, mají tito červi několik velmi nepříjemných a hrozivých rysů, které mohou způsobit pěknou neplechu.

iZdroj fotografie: Pixabay

V první řadě jsou jejich vajíčka nebo kokony natolik malá, že se mohou jednoduše zachytit na botě zahrádkáře a dostat prakticky kamkoli, kde se budou dále množit. Čtverečný metr půdy jich může obsahovat stovky. Ve srovnání s červy hodujícími na dřevě rostou tihle skákající rychleji a taky se rychleji množí, protože nepotřebují partnera. I jeden červ může s nějakým časem způsobit hotovou invazí, což se v USA právě děje.

Hlavním problémem je likvidace půdy

Při volném pohybu také pojídají mnohem více živin a tím pádem likvidují přirozenou bohatost půdy. Ta se tak stává neobyvatelnou pro běžné rostliny i semena stromů a je mnohem náchylnější k erozi. Do dneška se vědci nejvíce obávali jejich dopadu na pozemní porosty a před touto událostí byla síla lesního podkladu složeného z listí, kůry a větviček i několik desítek centimetrů silná. Po červech ale zůstala holá půda s odlišnou strukturou a minerálním složením.

iZdroj fotografie: Pixabay

Během jediné sezóny dovedou tito červi zlikvidovat až 95 % lesního podkladu. To přirozeně znamená méně živin pro lesní tvory a menší ochranu pro semena, která tu mají vyrůst. Nakonec se zde usídlí jiné druhy rostlin, obvykle invazivní, nikoli domácí. Kromě toho dochází také ke změně bakterií, hub a dalších mikroorganismů žijících v půdě. Dobrým znamením je, že i tito červi mají nejspíš svoje limity, ale do té doby nadělají s pomocí lidí, kteří je roznášejí, pěknou paseku – doslova.

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články