Rychlá pomoc na vosí bodnutí. Tyto prostředky má každý doma okamžitě po ruce

Vosí žihadlo dokáže pořádně potrápit, zvláště pokud trpíte jakoukoli alergií. Některé nepříjemné projevy bodnutí lze zmírnit přírodními prostředky.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vosa bodla nejspíš už každého z vás, takže si asi dovedete živě představit, jak nepříjemná je to záležitost. Hlavním krokem je přitom nepanikařit, i když nás zachvátí prudká bolest a místo bodnutí značně zrudne. Pokud netrpíme alergickými reakcemi, existuje naštěstí několik přírodních prostředků, jak si od následků velmi rychle a výrazně ulevit. Na rozdíl od včel může jedna vosa bodnout opakovaně, takže se od ní taky rychle vzdalte.

Bodla vás vosa, co s tím?

Jakmile k bodnutí dojde, projeví se několik symptomů. Postižená oblast zarudne, oteče a vy ucítíte pálivou bolest a silné svědění. Místo průniku přitom kupodivu zbělá a trochu se zvedne oproti okolí. Tohle místo najděte co nejdříve, protože tak můžete odstranit samotné žihadlo. Následně tuto oblast umyjte studenou vodou a mýdlem. Pokud netrpíte alergiemi, většina projevů po vosím bodnutí není nijak závažná.

iZdroj fotografie: Pixabay

Můžete použít i antihistaminika, která omezují svědění, existuje ale i spousta přirozených léků. Není proto nutné do sebe ihned cpát chemii. V první fázi vám nejlépe pomůže led. Oteklá oblast se citelně zahřívá a led pomůže okolí po bodnutí rychleji splasknout. Led zabalte do ručníku a nechte na místě asi 15 minut. Nepokládejte jej přímo na kůži, protože jinak by vás časem spálil podobně jako samotné vosí bodnutí.

Soda, citron a další kouzla

Jedlá soda je efektivním přírodním lékem, pokud ji smícháte s trochou vody, aby vznikla pasta. Tou potřete kůži a nechte několik minut působit. Tělu pomůže se rychleji zbavit dráždivých složek obsažených ve vosím jedu. Měsíček lékařský je klasikou přírodního lékařství díky svým uklidňujícím účinkům. Má totiž podobný efekt jako antihistaminika, prodává se jako krém, mastička i olej, takže můžete vybrat to, co vám sedne nejvíc.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kyselá šťáva z citronu je protiváhou vosího jedu a snižuje otravnost svědění, pálení a otékání. Místo můžete pokapat přímo, nebo na něj položte několik plátků, pokud máte celé ovoce. Velmi podobně působí také ocet, který navíc neutralizuje infekční bakterie, a urychluje tak uzdravování tkáně. Kápněte trochu na sterilní obvaz a nechte působit přímo na místě bodnutí. Pokud skutečně nepříjemné pocity trvají déle než den, raději navštivte doktora.

Zdroj: TekDeeps

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články