Podivná housenka si staví klobouk ze starých hlav

Nebojte se, nejedná se o hlavy lidské, nýbrž o její vlastní, ze kterých si staví bizarní sloupek připomínající klobouk.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hmyzí říše je úžasnou sbírkou prapodivných tvarů, schopností, zvyklostí a miniaturních rekordů. Vzhledem k tomu, že hmyzu existuje nejspíše nejvíc druhů ze všech úrovní přírody, jsou překvapení, kterými nás zásobí, často mnohem prapodivnější než u jiných živočišných druhů. Dnes se seznámíme s šílenou kloboučnicí, housenkou, která si nechává svoje odpadlé hlavy připojené k tělu a vytváří tak krásně podivný „klobouk“.

Housenka jak z Alenky v říši divů

Možná by bylo lepší použít slovo sloupek, protože tento útvar složený z housenčiných hlav nemá krempu, ale motiv klobouku se při bližším pohledu zkrátka nevyhnutelně nabízí. Každá kulička je jednou ze starých odpadlých hlav a všechny jsou až neuvěřitelně pečlivě postaveny jedna na druhou, až se člověk diví, že se celá housenka nezhroutí. Jak housenka roste, nezbavuje se svých hlav, ale tvoří z nich právě tento klobouk.

iZdroj fotografie: Unsplash

Tento postup vysloužil druhu Uraba lugens přezdívku Šílený kloboučník z novely Lewise Carrolla Alenka v říši divů. Je k nalezení v Austrálii (housenka, ne Alenka) a na Novém Zélandu. Uraba lugens je také známa jako ničitel listů, protože má ve zvyku požírat hlavně eukalyptové listy a tím je likvidovat. Chroupání listů ovšem nemůže u housenky snad nikoho překvapit. Přezdívá se jí proto také „kostrovačka“, protože listy užírá až k žilám stromu.

Klobouk ze čtvrté hlavy a dalších

Ubara lugens líná ve fázi housenky 13krát a svůj klobouk staví ze čtvrté a dalších částí těla. Jak se tento útvar postupně zvětšuje, je každá další hlava větší než ty předchozí, proto ony optické obavy o zhroucení celé housenky při pohledu na ni. Nicméně celá stavba rozhodně neslouží jen na okrasu, ostatně příroda nedělá nic na světě bezdůvodně, jak už jsme se měli možnost mnohokrát a opakovaně přesvědčit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Účel je přitom neuvěřitelně prostý – jedná se o ochranu proti predátorům, jelikož Uraba lugens může právě tento útvar z odpadlých hlav použít jako baseballovou pálku a své nepřátele tak doslova odpálit pryč. Potvrzuje to i Alen Henderson z centra pro výzkum housenek se sídlem v Queenslandu v Austrálii. Klobouk tak nejspíš logicky zvyšuje housenčiny šance na přežití a znesnadňuje okolním predátorům její napadení.

Zdroj: NewScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články