Odhalte tajemství přírody a zjistěte, proč jsou rostliny kolem nás zelené

Tajemství přírody nikdy všechna nepoznáme, protože to není v našich silách. Možná je to i dobře, protože příroda by si měla nechat svá tajemství.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

I přesto se nám lidem už za nějakou tu dobu, co bádáme, podařilo několik tajemství odhalit a prozkoumat. Zjistili jsme, jak je to s vodou, proč můžeme dýchat nebo z jakého důvodu jsou rostliny kolem nás zelené. Když se řeknou rostliny, mnozí si jistě vybaví fotosyntézu a chlorofyl. Pojďte nyní s námi nahlédnout pod pokličku přírody a zjistit, proč jsou rostliny kolem nás zelené.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Proč jsou rostliny kolem nás zelené? Odpověď je jednoduchá

Ochrana před sluneční energií

Když se sluneční světlo, které září na list rostliny rychle mění, musí se rostliny rychle chránit před následným silným nárůstem sluneční energie, která by mohla rostlinu spálit. Aby se s těmito změnami rostliny vypořádaly, vyvinuly si tyto fotosyntetické organismy četné taktiky. Mezi fotosyntetické organismy řadíme, resp. máme na mysli, vše od rostlin po bakterie. Doposud ovšem vědci nebyli schopni identifikovat základní konstrukční princip.

Tajemství fotosyntézy

Mezinárodní tým vědců, který vedl fyzik z University of California, vytvořil model, který reprodukuje obecný rys fotosyntetického odběru světla, pozorovaný napříč mnoha fotosyntetickými organismy. Sběr světla je sběr sluneční energie molekulami chlorofylu vázanými na bílkoviny. Ve fotosyntéze, což je proces, kterým zelené rostliny a některé další organismy používají sluneční světlo k syntéze potravin z oxidu uhličitého a vody, sbírání energie světla začíná absorpcí slunečního světla.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Zelená barva má svůj logický důvod

Automatická ochrana

Model vědců si půjčuje nápady z vědy o složitých sítích, oboru, který zkoumá efektivní provoz v mobilních sítích, mozcích a energetické síti. Model popisuje jednoduchou síť, která je schopna přivádět světlo dvou různých barev, a přitom vydávat stálou rychlost sluneční energie. Tato neobvyklá volba pouze dvou vstupů má pozoruhodné výsledky. Model ukazuje, že absorbováním pouze velmi specifických barev světla se mohou fotosyntetické organismy automaticky chránit před náhlými změnami sluneční energie, což vede k pozoruhodně účinné přeměně energie.

Dlouhý výzkum po celém světě

Zelené rostliny vypadají zelené a fialové bakterie se zdají být fialové, protože pouze specifické oblasti spektra, ze kterých absorbují, jsou vhodné pro ochranu před rychle se měnící sluneční energií. O výzkumu fotosyntézy začal hlavní fyzik přemýšlet už před 10 lety. Přemýšlel, proč rostliny odmítají zelené světlo, nejintenzivnější sluneční světlo. V průběhu mnoha let pak pracoval fyziky a biology po celém světě, aby se dozvěděl více o statistických metodách a kvantové biologii fotosyntézy. Nutno říci, že výzkum se mu daří, ale je jasné, že bude muset ještě pokračovat dále. Rostliny kolem nás totiž mají velké množství tajemství.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články