Dva extrémně jedovatí hadi se pářili v odtokové rouře domu. Pozor, může se to stát i u nás

Majitel domu byl notně zaskočen, když v odtokové rouře našel dva silně jedovaté hady. Ti se tam vesele oddávali jeden druhému a nakonec museli být vytaženi z a ocasy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dvě pakobry východní, které běžně žijí v Austrálii a na Nové Guiney, se dostaly až do odtokové roury domu v Nambour v Queenslandu. Byli zrovna „v nejlepším“, když jejich intimní dostaveníčko přerušili pracovníci odchytové služby. Byli uvítáni vydatným syčením samce z páru, který byl připraven pokousat všechny okolo. Nakonec oba hadí milenci skončili v plastovém pytli. Záznam ze zásahu se později objevil na stránkách odchytové firmy.

Zaražení v trubce skoro nadoraz

Když pracovníci firmy dorazili, hadi byli hlavami zaražení v rouře, takže nebyl problém se k nim nepozorovaně dostat. Opravdu jim ven koukaly jen poloviny těl. Stuart McKenzie, majitel firmy Sunshine Coast Snake Catchers je tak byl schopen bezpečně vytáhnout za ocasy. Přestože se oba mrskali a zásobovali chytače vydatným syčením, nijak jim to nepomohlo. Stuart a jeho spolupracovnice Olivia je postupně dali do pytlů.

iZdroj fotografie: Pxhere

Navzdory souboji, ze kterého se ježí vlasy, bylo vyrušení párečku naprosto správným krokem. Pakobra východní je totiž druhým nejjedovatějším hadem na světě. Tito velmi rychlí, agresivní a prchliví plazi zabijí v Austrálii každoročně víc lidí než kterýkoli jiný had. Jedovatější je už jen vnitrozemský taipan. Pakobry se ovšem velmi snadno množí a dostávají se skrze tenké potrubí i do domácnosti, jsou tak mnohem nebezpečnější.

Minimální smrtelná dávka jedu

Těmto hadům stačí, když do své oběti vpraví 4 miligramy jedu, ať už jde o člověka nebo jiného živočicha. Směs neurotoxinů, kardiotoxinů a prokoagulantů způsobuje paralýzu, srdeční zástavu a nekontrolovatelné krvácení. Prokoagulanty jsou látky působící proti srážení krve. V některých případech uštknutí dojde ke smrti oběti kvůli krvácení do mozku. I když jsou tito hadi obvykle nervózní druh, útočí skoro bez váhání.

K útoku dochází hlavně tehdy, pokud je has překvapen nebo ohrožen. Většinou se pak stočí do klubíčka, než zaútočí na svého protivníka. Říjen je pro hady měsícem páření, takže McKanzie sleduje výrazný nárůst hadí aktivity, protože samci hledají samičky. Přestože je na videu chráněn, je na něm znát dost nervozity. „No přerušili jsme je v nejlepším, já bych byl taky vytočenej,“ poznamenal k pochopitelnému vzteku obou živočichů.

Narazili jste někdy doma na hada?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články