Odborníci objevili, že někteří šimpanzi mají zvláštní a vzácnou srdeční kost

Určitě jste už někdy slyšeli o šimpanzích a o jejich podobnosti s lidmi. Není divu, vždyť tito rozkošní tvorové jsou nejpopulárnějším druhem mezi lidoopi. Mnohdy dokáží předčit i nás lidi, nicméně stále jsou centrem pozornosti různých vědeckých výzkumů a pozorování.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Jeden z takových výzkumů nedávno odhalil, že někteří šimpanzi mají v srdci kost, která by mohla být nezbytná pro řízení jejich zdraví, ochrany a bezpečí. Možní tak byl učiněn velký objev, který zásadně ovlivní další vývoj šimpanzů a náš pohled na ně.

Zásadní pro zdraví opic

S objevem přišli odborníci z Univerzity v Nottinghamu. Právě tito vědci objevili, že někteří šimpanzi mají v srdci kost, který by mohla zásadně ovlivnit vývoj jejich zdraví a dalších důležitých součástí jejich života. Tato srdeční kost je nezbytnou součástí jejich těla a určitě se bude v budoucnu dále zkoumat její další význam. Možná se tak o šimpanzích dozvíme mnohem více, než jsme doposud věděli. Jde o velmi zvláštní nález, protože jen velmi málo druhů má tuto kost, tzv. os cordis, ve svém těle. S tímto vzrušujícím objevem přišli odborníci z univerzitní školy veterinární lékařství a vědy. Před pár dny tento objev zveřejnili na vědeckých stránkách, na nichž si to může přečíst celý svět.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Šimpanz má zcela unikátní kost

Ohrožený druh

Divocí šimpanzi jsou ohrožený druh a mnoho z nich trpí kardiovaskulárními onemocněními. Právě u tohoto druhu jsou kardiovaskulární onemocnění poměrně běžné. Porozumění jejich životu a objev, který se týká jejich srdce, je tak obrovským krokem v před v rámci medicíny a řízení jejich zdraví a ochrany. Chceme-li tento druh zachovat a šimpanzi chránit, pak je tento objev opravdu výborným pokrokem.

Pomáhá pochopit srdce

Drobné srdeční kosti, os cordis, měří několik milimetrů. S největší pravděpodobností byly tyto kosti vždy přítomné u šimpanzů s idiopatickou fibrózou myokardu. Jedná se o typ srdečního onemocnění, které se vyskytuje u šimpanzů, ale také u lidí. Fibróza myokardu je nejčastějším typem srdečního onemocnění právě u šimpanzů. Toto onemocnění je také spojeno s výskytem srdečních arytmií a náhlou smrtí. Objev může tedy velmi zásadně pomoci překonávat dosavadní potíže, které šimpanzi mají.

Vzácná událost

Objev nové kosti u nového druhu je vzácnou událostí, zejména u šimpanzů, kteří mají velmi podobnou anatomii jako lidé. Vyvolává to však otázku, zda i někteří lidé nemají náhodou tuto kost os cordis. Tento úžasný nález byl umožněn díky několika technologiím, včetně pokročilé zobrazovací metody zvané mikropočítačová tomografie. Tato technologie umožnila skenování srdcí při mnohem větším zvětšení, než u standardních CT nebo nemocničních nebo veterinárních CT.

iZdroj obrázku: Pixabay
Šimpanzi jsou velmi inteligentní zvířata

Další druhy s touto kostí

Podle vědců je hledání způsobů, jak pomoci šimpanzům se srdečními chorobami zásadní. Porozumění tomu, co se děje v jejich srdcích, pomáhá lépe řídit jejich zdraví a pomáhá to zároveň lidem. Srdeční kost je jinak přítomna u mnoha dalších druhů zvířat, například u skotu. Často je velmi velká a řezníci ji odstraňují, aby mohli její maso použít na polévky. Ovce, vydry, psi a velbloudi mají tuto kost také.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články