Tajemný kraken: Obrovská chobotnice měla ničit celé lodě, důkazů však mnoho není

Tajemný kraken. Obrovská chobotnice měla ničila celé lodě, šlo o největší postrach námořníků. Vědci mají odpověď na to, kde se vzala. Podobný tvor skutečně obývá vody oceánů.

kraken i Zdroj fotografie: Edgar Etherington / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Lodí zmítala obrovská bouře. Dřevo praskalo pod náporem masivních vln, stožáry se nebezpečně nakláněly a plachty už dávno roztrhal ostrý vítr. Najednou moře utichlo a znavení námořníci vylézají ze svých úkrytů. Místo úlevy je však svírá nepopsatelný strach. Bezvětří a klidné moře nevěstí nic dobrého a pověrčiví námořníci nervózně sahají po zbraních. Sžírá je hrozivá předtucha. Každou chvíli přijde náraz na tvrdou plochu, ale nebude se jednat o žádný ostrov, nýbrž o hrb obrovského monstra, které je i s lodí stáhne do mořských hlubin. Jeho chapadla uvězní loď i s posádkou v ničivém objetí a všechny čeká smrt. Právě je dostal obrovský kraken.

Mytologický kraken v průběhu historie

První zmínky o obrovském mořském monstru nacházíme ve vikingských ságách z 12. a 13 století. Tajemný kraken údajně obýval severní vody v oblastí Islandu, Norska i Grónska. Tehdy mu ještě nebyla připisována podoba obrovské chobotnice. Prameny se zmiňují pouze o obrovském monstru, které svou velikostí připomínalo spíše ostrov než živou bytost a které během chvilky dokázalo potopit hned několik lodí.

Podoba krakena jako obrovské chobotnice pochází až z 18. století, kdy si vysloužil oblibu různých romanopisců. Od té doby se kraken pravidelně objevuje v různých knihách i filmech jako hrozivé monstrum. Kdo by neznal hrozivého krakena z druhého dílu filmu „Piráti z Karibiku“ nebo z výpravného románu od Julese Verna „20 tisíc mil pod mořem„.

kraken
iZdroj fotografie: Lizars, W. H. 1788-1859 , engraver / Creative Commons / CC BY-SA
Kraken si v 18. století získal oblibu romanopisců.

Reálný předobraz krakena

Hluboké vody světových moří a oceánů patří mezi nejméně probádaná území na Zemi a stále skrývají mnoho tajemství. Před staletími tak představovaly naprosté tajemno, o kterém tehdejší lidé vůbec nic nevěděli. Mnoho nevysvětlitelných jevů se tak připisovalo různým mytologickým příšerám, jako je právě kraken. Většina z nich však má svou reálnou předlohu, která se však kvůli fantastičnosti nafoukla do obrovských rozměrů.

Obří Kraken existuje: Vědci zkoumají DNA děsivého tvora žijícího na dně oceánu

Předobrazem bájného krakena je pravděpodobně krakatice obrovská, která patří mezi největší a nejméně probádané hlavonožce. Údajně dorůstá až 15 metrů a její oči mají velikost lidské hlavy. Poprvé se tohoto tvora povedlo zdokumentovat teprve v roce 2004, kdy mezi vědci způsobil naprostou senzaci. Není tedy divu, že v dřívějších dobách mohl tento tvor vyděsit náhodného pozorovatele natolik, že ho považoval za bájného krakena.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články