Obrovské roje geneticky upravených komárů byly vypuštěny do ovzduší. Mají jediný účel a to zabíjet

Geneticky modifikovaní moskyti byli poprvé v historii USA vypuštěni na území Floridy, aby utvořili obrovský „zabijácký“ roj.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Biotechnologická společnost Oxitec vypustila na Floridě hejno geneticky upravených moskytů s cílem omezit přenos chorob právě tímto létajícím hmyzem. Podle zpráv umístil Oxitec upravená vajíčka tohoto hmyzu celkem na šesti místech v regionu. Očekává se, že 12 000 nově vylíhnutých samců moskytů se objeví během následujících 12 týdnů. Konkrétní místa nebyla zveřejněna.

Nová generace upravených moskytů

Pokud půjde všechno v tomto experimentu dobře, bude později v tomto roce vypuštěno ještě 20 milionů dalších moskytů. Myšlenkou je, že modifikovaní moskyti budou fungovat jako „sexuální zabijáci“, když se budou běžně pářit s dalšími moskyty v běžném přírodním prostředí. Všichni vypuštění moskyti jsou samečci a ti nesají krev, místo toho se živí rostlinným nektarem, zatímco samičky potřebují právě proteiny obsažené v krvi.

iZdroj fotografie: Pixabay

Díky nim jsou samičky schopné klást vajíčka, jenže během sání přenáší nemoci. A tuto skutečnost chce Oxitec pomocí upravených samečků zarazit. Předpokladem je to, že modifikovaní samečci předají svému potomstvu gen, který zabije všechny samičky ještě před tím, než dosáhnou dospělosti. Samečkové mohou přežít, ale ti nejsou rizikoví, nesají krev, a tedy nepřenáší ani nebezpečné choroby.

Každoroční floridské náklady

Florida utratí každý rok kolem 1 milionů dolarů právě v boji s problémem zvaným moskyti. Experiment provedený Oxitecem může zabít více much jednou ranou, redukovat populaci moskytů a omezit ono nepříjemné šíření chorob. Podobné pokusy už se odehrály například na Kajmanských ostrovech, v Panamě, Brazílii nebo v Malajsii. Podle tvrzení firmy v těchto regionech klesla populace moskytů o 90 %.

iZdroj fotografie: Pixabay

Konkrétně tito moskyti – druh Aedes aegypti – mohou přenášet například horečku dengue, žlutou horečku nebo virus Zika, proto je tak podstatné jejich populace zredukovat. A přístup Oxitecu je metodou bez použití pesticidů, které by měly škodlivý vliv na životní prostředí. Takto bude využito přirozených procesů a veškerá regulace se omezí pouze na daný druh. Není ovšem jasné, jaký dlouhodobý dopad bude mít pokus na místní ekosystémy.

Zdroj: The Sun

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články