Proč se kočky a psi tak špatně snášejí? Tato otázka nejspíš napadla každého z nás. Může za to jejich rozdílná mentalita

Psi a kočky jako nejhorší nepřátelé pronikli všude. Od dětských obrázkových knížek po lidová přísloví. Za jejich nesnášenlivostí stojí hlavně povahové rozdíly.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak tento složitý zvířecí vztah vysvětluje věda? Proč z něj existují výjimky? A je možné nějak upevnit přátelství mezi těmito dvěma druhy? V první řadě je třeba mít na paměti, že kočky a psi mají zcela odlišné sociální chování. Badatelé z Oxfordu například v roce 2010 zjistili, že pes je nejspolečenštější zvíře. Dříve měli ovšem zato, že právě psi mají naprosto lineární společenskou hierarchii, a to jak samci, tak i samice.

Pestrý život psů i koček

S příchodem stále nových a nových bádání ale mnoho odborníků takové sociální modely uvnitř smečky kategoricky odmítá. Obecnou formou jsou tedy kooperativní psí vztahy. Mnoho pozorování také hovoří o nebezpečnosti použití metod dominance, pokud se má jednat o nápravu psího chování. Podle některých zoopsychologů je tak možné i nevratně poškodit psychiku konkrétního zvířete. Kočky jsou ovšem v těchto ohledech naprostý opak.

Ano, stejně jako pes je kočka také společenské zvíře a je plně schopná aktivní interakce s ostatními jedinci vlastního druhu. Pokud je to pro ně však jen trochu možné, pak se kočky vyhýbají zbytečným kontaktům s okolím. Místo toho vše pozorují zvenčí a ideálně také zpovzdálí. Kočky na rozdíl od psů na svém území žádné jiné predátory neuznávají a aktivně ho brání. Výjimku tvoří zvířata, s nimiž trvá přátelský vztah již tzv. od kolébky. Pak mohou vznikat i neobvyklé dvojice kamarádů.

Možnosti mezidruhového přátelství

Pokud je kupříkladu kotěti ve věku několika týdnů přinesena myš, mohou spolu udržet přátelství, a to i na dlouhou dobu. Méně běžné je navazování přátelských vztahů během dospělosti, to se tedy týká i vztahu se psy. Když pes ze zvědavosti projeví zájem o navázání vztahu s kočkou, ta se tomu kvůli odlišnosti sociálního modelu bude snažit vyhnout. Pořád jde však jen o polovinu problému. Obě zvířata jsou totiž v zásadě lovci a tento instinkt v sobě stále mají.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro každého psa je tak kočka vyhýbající se kontaktu v principu kořistí. Následně už je spuštěn lovecký reflex a začíná pronásledování. Pes kočku prohání, dokud ji nedostihne nebo kočka neuteče. Kočky se při útěku musí často vyšplhat na nepřístupné místo, venku zpravidla na strom. Vědci psy klasifikují jako dominantní predátory v ekosystému města. Výzkumy provedené v Moskvě během roku 2000 naznačily, že psi mají v tomto kontextu extrémně nebezpečný vliv.

Možnosti jednosměrné likvidace

V městských ekosystémech mají totiž psi silně negativní vliv na druhové složení koček. V chování koček byl navíc identifikován typ zvaný fenomén duševní nedostatečnosti koček pod vlivem stresu. Ten se projevuje stavy paniky, stresu, ztrátou orientace a nepoznáním majitele i nedostatečnou schopností výběru bezpečného úkrytu, takový stav může způsobit i smrt. Hlídací a bojoví psi kočky často zabíjejí. Stejně tak i psi toulaví, důvod ale zůstává neznámý.

S jakými dalšími zvířaty se dovede přátelit vaše kočka?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jednodenní půst může mít výrazný pozitivní vliv na vaše tělo i mozek. Dokonce prý prodlužuje život
Události247.cz
Události247.cz
EU ovládají oligarchové, kteří chtějí zničit menší členské státy, myslí si polský premiér. Vyzval k radikálnímu řešení
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Přezbrojení tankového vojska České republiky. Vítězství téměř kontumační – Leopardy 2 pro AČR
adbz.cz
adbz.cz
Netýrejte svého psa procházkami v horkých dnech. Číhá na něj mnohem víc nebezpečí, než si myslíte