Nejzachovalejší dinosauří žaludek na světě odhaluje jeho poslední jídlo před smrtí

Příroda nás stále nestačí udivovat svými krásami a záhadami, jež v sobě ukrývá. Každou chvíli můžeme kolem sebe vidět zázraky přírody, které trvají už miliony let. Už před dávnými časy se stvořil jeden z velkých zázraků žijících na naší planetě. Dinosauři jsou prazvláštní tvorové, kteří tuto zemi obývali po dlouhou dobu.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Jejich životem se dnes zabývá velké množství lidí a díky nejrůznějším technologiím a metodám můžeme nahlédnout di života těchto prehistorických zvířat. Věděli jste, že existuje nejzachovalejší dinosauří žaludek, jenž odhaluje, co měl daný dinosaurus jako poslední k večeři? Je až neuvěřitelné, čeho jsou dnešní technologie schopné. Díky nim tak můžeme nahlédnout miliony let zpět, přímo do světa tehdejší přírody a zvířat.

112 milionů let starý

Poslední jídlo 1 360 kilogramů vážícího dinosaura je skvěle zachováno. Vědci jsou schopní zjistit a přesně vědí, co tato obrovská zvířata jedla před svou smrtí. Mohou tak podle nové studie nahlédnout do období před 112 miliony let. Lidstvu to dává nové a obrovské možnosti, jak můžeme blíže poznat svou planetu a život na ní. Napadá vás, co by tak tento mnoho kilogramů vážící „spící drak“ mohl večeřet naposledy?

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nejenom kostry pomáhají odhalit život dinosaurů

Dokonale zachovalé tělo

Mimořádné okolnosti zanechaly zbytky tohoto obřího dinosaura v nedotčeném a poměrně realistickém stavu. Poté, co dinosaurus zemřel, bylo jeho tělo vhozeno do moře. Zde se tělo nafouklo plynem a zůstalo nějakou dobu nad vodou. Po čase kleslo v oblasti chudé na kyslík, což bylo ideální pro uchování těla. Jeho tvrdé pancéřování pravděpodobně odrazovalo mořské predátory, kteří tak na tělo neútočili a tělo mohlo zůstat zachováno.

Vybíravý jedlík

S tělem zůstal zachován i žaludek dinosaura. Ukázalo se, že obsah žaludku tohoto tvora byl stejně pozoruhodným způsobem zachován jako zbytek jeho těla. Analýza jeho zkamenělého obsahu žaludku velikosti fotbalového míče ukazuje, že tento dinosaurus, který je znám jako Borealopelta markmitchelli, byl velmi vybíravý jedlík. Podle obsahu se zjistilo, že jedl kapradiny, nicméně se zaměřoval jen na určité typy a vybíral si pouze jen některé části těchto rostlin.

Vědecké nadšení

Pozůstatky jsou úžasně a skvěle zachovány. Lze v nich spatřit buněčné detaily rostlin. Když se vědci podívali pod mikroskopem na sklíčka a tímto biologicky zachovalým materiálem, byl to jeden z okamžiků opravdového nadšení. Popisuje to spoluzakladatelka výzkumu Caleb Brown, která je zároveň kurátorkou Royal Palarell Museum of Palaeontology v Albertě v Kanadě.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nyní už víme, co dinosauři jedli

Vzácnost najít býložravce

Archeologové našli v roce 2011 pozůstatky 5,5 metrů velkého dinosaura. Chyběl mu pouze ocas a zadní končetiny, nicméně se jednalo o býložravou bestii, která je dodnes nejzachovalejším obrněným dinosaurem na světě. Je velmi běžné najít zbytky v žaludku masožravých dinosaurů, takže objevení býložravého dinosaura je velkou vzácností.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články