Nejvzácnější velký lidoop na Zemi může brzy vyhynout

Orangutan Tapanuli, nejohroženější druh velkého lidoopa na Zemi, může být svému vyhynutí dříve, než si vědci dříve mysleli.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Velké opice jsou k nalezení v horách Batang Toru na Severní Sumatře v Indonésii. Tady se nacházejí asi na 3 % původního prostoru, který tu měly ještě kolem roku 1800. Jejich aktuální množství je ovšem jen něco kolem 800 kusů a druhu se tak rýsuje velmi temná budoucnost. Pokud bude zabito, přesunuto nebo odvedeno do zajetí víc než 1 % dospělé populace tohoto druhu, budou prvním vyhynulým druhem velkých opic v moderní době.

Druh stojící nad propastí bez návratu

Studie založená na historických záznamech z této oblasti shledala, že orangutani Tapanuli byli do svého aktuálního domova v horách Batans Toru zahnáni lovci, kteří cílili přímo na tyto opice. Dalším podstatným faktorem pak bylo roztříštění jejich původní domoviny. V ideálním případě by se totiž opičí populace měla být schopná pohybovat mezi několika druhy prostředí včetně nížinných oblastí, což by zvýšilo jejich šance na přežití.

iZdroj fotografie: Pixabay

Místo toho je ovšem slabá populace blokovaná v oblasti vysokých hor, která pro ně není zdaleka vyhovující, podotýkají ochránci přírody. A dokonce i jejich omezený aktuální prostor je ohrožen do budoucna plánovanou vodní elektrárnou, která se bude nacházet na místní řece v Jižním Tapanuli, regionu Severní Sumatry. Plocha zabírající 122 hektarů zabrání několika subpopulacím orangutanů Tapanuli ve vzájemném kontaktu a prolínání. A tato blokace vzájemného přístupu povede k lokálnímu křížení a tudíž snížení biodiversity druhu.

Prozatím blokující pandemie covidu

Elektrárenská společnost PT North Sumatera Hydro Energy prozatím zastavila stavební práce na elektrárně kvůli pandemii covidu 19. Kromě toho projekt přišel o klíčové financování od Čínské banky, takže celý proces může být pozastaven i na několik let. Autoři studie žádají po developerech, vládě, elektrárenské společnosti a dalších zúčastněných stranách, aby využili tuto nevyhnutelnou pauzu k nezávislému vyšetření a posouzení dopadu situace na orangutany.

iZdroj fotografie: Unsplash

Samotná elektrárenská společnost už před časem sama financovala obdobný výzkum, který došel k závěru, že plánovaná stavba místo výskytu orangutanů nijak neohrozí, národní unie pro zachování přírody pak publikovala svou vlastní polemiku s tímto výzkumem, což je taky důvod požadavku na nový nezávislý výzkum nepocházející jen od jedné ze stran. Plánovaná elektrárna ostatně není jediným rizikem, které druhu Tapanuli hrozí.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články