Létající pravěký ještěr byl nejspíš největším tvorem na nebesích. Ze země se dostával podle všeho velkým skokem

Od jednoho konce křídel ke druhému měl víc jak 12 metrů. Dlouhým zobákem nejspíš chytal kraby i mušle z dna jezer nebo řek. Vyhynul asi před 66 miliony let.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle dosavadních informací jde ale o jednoho z největších tvorů, kteří kdy vzlétli. Možná o největšího. Quetzalcoatlus, jak se také jmenuje, byl objeven před 50 lety, vědce však pořád trápí stran tohoto plaza hodně otázek. Například uvažují, jak se se svým velkým tělem vůbec dokázal odlepit od země. Určité teorie v tomto směru poskytuje nová studie v Journal of Vertebrate Paleontology.

Silný hrudník naznačuje dobré letové schopnosti

Badatelé z univerzity v Texasu během studie podrobně prozkoumali všechny kosti, které nejspíš pocházejí od tohoto druhu. Ty jsou často volně rozesety po mnoha muzeích, jen je pospojovat. Univerzita v Austinu má naštěstí celou sbírku, což ovšem rozhodně neznamená všechny kosti, které létajícímu ještěru patřily. A jak vlastně víme, že létal? Právě jeho kosterní struktura nám mnohé objasňuje. V první řadě velmi silným hrudníkem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Právě ke kostem hrudníku musely být připojeny svaly křídel, což ukazuje na velmi dobré letové vlastnosti i dovednosti. Už samotné odlepení se od země bylo nejspíše ohromujícím manévrem. Ještěr podle badatelů nejdříve vyskočil 2,5 metru do vzduchu, pak začal mávat křídly a konečně mohl odletět. Výška zhruba odpovídá dospělému muži s dětmi na ramenou. Ovšem ne všichni zastávají názor, že byl ještěr letu vůbec schopen.

Příliš těžké tělo a málo pozůstatků

Badatelé z technické univerzity v Texasu jsou toho názoru, že byl jednoduše příliš těžký, protože vážil asi 200–250 kilogramů. Podle jiných studií to však bylo jen asi 70, tedy třetina. V roce 2016 se dokonce objevil závěr, že měl přes půl tuny. Pak se mezi sebou začaly jednotlivé týmy hádat a zpochybňovat navzájem své závěry. Někteří z badatelů pak prohlásili, že ostatní studie vůbec nebyly věrohodné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedním z důvodů těchto sporů ve vědecké komunitě je prostá skutečnost, že z Quetzalcoatla se nám dochovalo opravdu velmi málo pozůstatků. Celkově je totiž řeč doslova o pár kostech. Badatel Darren Nash se na nové studii nepodílel. Osobně věří, že jde o nejvýznamnější nález v této oblasti za velmi dlouhou dobu. Samotnému ještěru je to už hodně dlouho jedno a představu toho, jak plachtí na modrém nebi, i tak hodně lidí z hlavy nedostane.

Které druhy pravěkých dinosaurů máte nejraději?

Zdroj: Forskning

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články