Objeveny pozůstatky gigantického pradávného dinosaura. Může jít o jednoho z nejstarších svého druhu, tvrdí vědci

V argentinské provincii Neuqén byla objevena nová naleziště titanosaurů. Nález může napovědět hodně o jejich tehdejším způsobu žití.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Paleontologové po celém světe neustále zkoumají a prohledávají půdu nebo horniny, aby získali nové poznatky o dřívějším životě na Zemi. Tato práce je, i přes technologický pokrok, velmi obtížná a je čím dál těžší přijít s novým nálezem. Ten se však nyní podařil. Vědci v Argentině objevili pozůstatky pradávného dinosaura s dlouhým krkem. Podle tohoto znaku, ale i dalších indicií by se mohlo jednat o nejstarší druh titanosaura, který kdy žil.

Argentinské naleziště

Dinosaurus pojmenovaný Ninjatitan zapati žil před 140 miliony lety, což je 20 milionů let před výskytem dalšího známého druhu titanosaurů. Objev naznačuje, že tato skupina statných sauropodů se poprvé objevila na superkontinentu Gondwana, který se skládal z dnešní Jižní Ameriky, Antarktidy, Afriky, Austrálie, Nového Zélandu, indického subkontinentu a Saúdské Arábie. Doktor Jonatan Aroca objevil ostatky tohoto nového druhu v roce 2014 v Patagonii, která je známá jako naleziště titanosaurů.

iZdroj fotografie: Freeimages

Výkopové práce postupně odkryly části obratlů, lýtkovou kost i kost stehenní. Analýza fosílií prokázala, že se jedná o zcela nový druh titanosaura, který se však vymyká dosud známým jedincům stejného jména. Většina dosud objevených koster odpovídala velikosti kolem 40 metrů. Nynější kostra však ukazuje, že nejstarší titanosauři měli jen něco kolem 20 metrů.

Putování titanosaurů

Nález potvrzuje to, co paleontologové o skupině titanosaurů na základě jejich celosvětového rozšíření již tušili. Odborná studie z roku 2016 naznačuje, že titanosauři pocházejí z dnešní Jižní Ameriky. Poté se rychle šířili po Gondwaně, až následně přešli přes severní Afriku do Evropy. Ve střední až pozdní křídě se titanosauři dostali z Jižní Ameriky do Severní Ameriky a přes Evropu až do Asie. Tato teorie se zdá býti správná, neboť zmíněný objev hypotézu potvrzuje.

iZdroj fotografie: Freeimages

Nové naleziště titanosaurů v Argentině představuje jedno z nejrozmanitějších a nejunikátnějších míst, která dosud byla zdokumentována, alespoň pokud jde o ložiska ze spodní křídy. Provincie Neuqén, kde byli nejstarší titanosauři objeveni, nadále skrývá mnohá a neprobádaná tajemství, která mohou napovědět více o životě těchto fascinujících živočichů.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články