Nejjedovatější zvířata planety, která rozhodně nechcete potkat

Od čeledi rejskovitých po ptakopyska venku číhá mnoho nebezpečných jedovatých zvířat. Ovšem to nejhorší vás nejspíš překvapí.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Angličtina má na jedovatost dokonce dva výrazy, které mají odlišný význam. „poisonous“ znamená, že zvíře jed pasivně vylučuje. „Venomous“ pak to, že s ním aktivně útočí. Určování jedovatosti zvířat není zrovna přesná věda, ale existuje určitá stupnice, tzv. LD50. Nebo jinak – kolik jedu zvířete je potřeba na zabití poloviny vzorku laboratorních myší. Není to jediný faktor, který náš žebříček vzal v úvahu.

Jižní rejsci, Korovec, ptakopysk

Ano, rejsci. Pomocí předních řezáků se zakousnou a použijí jed dost silný na to, aby zabil 200 myší. I když to nestačí na zabití člověka, bolest, pocení a problémy se svaly jsou dostatečně otravné na to, aby se těmhle potvůrkám každý vyhnul. Korovec je jedním z nejjedovatějších plazů pro člověka. Jeho kousnutí pro nás není smrtelné, ale zaprvé hodně bolí, zadruhé klesá krevní tlak a silně krvácí. Rozhodně nic příjemného, zotavení trvá cca pět dní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Takový Ptakopysk, také zvaný Frankenstein zvířat, má pořádný jed v ostrých drápech zadních nohou. Lidem způsobuje jeho koktejl toxinů bolest trvající několik týdnů, která je navíc imunní vůči morfiu. Ještě přidáme mexickou ještěrku. Ta dokonce nemá ani tesáky, jenže stačí dostatečně kousat a do rány se dostanou její sliny. Lidem způsobí silnou bolest, pocení, otoky a v některých případech smrt následkem potíží s dýchacími cestami.

Medúza, chobotnice, had

Irukandská medúza může kolikrát dorůst jen na velikost špičky lidského prstu, jenže o to je silnější. Bohužel oběti jejího útoku zažívají specifický syndrom bolesti, na který morfium zabírá jen velmi málo. Navíc na její toxiny neexistuje protilátka a mohou způsobit krvácení do mozku. I když Hapalochlanea je velká jen jako golfový míček, její jed způsobuje demenci a smrt. Do 30 minut může člověku přivodit smrt udušením a neexistuje protijed.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tajpanský had má jeden z vůbec nejsmrtonosnějších jedů na celém světě. Jediná jeho kapka má dost síly na zabití stovky dospělých lidí a celý proces mu trvá pouhých 45 minut. Australská medúza překvapivě nedisponuje nejsilnějším jedem ze všech, ale stejně je možná nejsmrtonosnější. Je totiž obrovská s prakticky tak průhledná, jako voda. Do svých obětí dostane obrovské množství jedu, zatímco ji drží ochromenou na místě.

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články