Ostrov hadů: Jde o jedno z nejděsivějších míst na světě, plazů zde žije několik tisíc

Jedno z nejděsivějších míst na světě. Ostrov hadů osidlují tisíce hadů, vstoupit na něj by se odvážili jen ti nejstatečnější. Přístup na něj je přísně zakázán.

ostrov hadů i Zdroj fotografie: Marinha do Brasil / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ostrov hadů se nachází kus od jihovýchodního pobřeží Brazílie. Místní ho znají pod názvem Ilha da Queimada Grande a jedná se o nejnebezpečnější ostrov na světě. Ostrov obývají tisíce jedovatých hadů, kvůli kterým je přístup na ostrov přísně zakázán. Povolení ke vstupu mají pouze vědci, armáda a opraváři zdejšího majáku. Čas od času však na ostrov zavítají také piráti.

Nebezpečný ostrov hadů

Ostrov hadů se nachází zhruba 34 kilometrů od jihovýchodního pobřeží Brazílie a svou rozlohou pokrývá zhruba 43 hektarů. Z velké části ho pokrývá deštný prales, který je útočištěm pro zdejší faunu. Obývají ho tisíce extrémně jedovatých hadů, kteří svými počty výrazně převyšují ty nejedovaté. Největším místním zabijákem je přitom křovinář ostrovní, nejjedovatější druh zmijovitého hada na světě. Tito hadi dorůstají do délky až 1,2 metrů a mají výrazné žluté zbarvení.

Ostrov hadů byl kdysi součástí pevniny, ale zhruba před 10 tisíci lety se na konci poslední doby ledové izoloval. Právě tato izolace vedla k vývoji extrémně jedovatých hadů, kteří svůj jed používají k lovení přelétavých ptáků. Pravě kvůli nim je ostrov od roku 1920 nepřístupný veřejnosti.

ostrov hadů
iZdroj fotografie: Nayeryouakim / Creative Commons / CC BY-SA
Křovinář ostrovní je extrémně jedovatý had, který obývá Ostrov hadů.

Extrémně jedovatí hadi

Jed křovináře ostrovního, hlavního obyvatele Ostrova hadů, je pětkrát silnější než jed jeho příbuzného, který žije na pevnině. Ulovenou kořist zabíjí do několika minut a extrémně nebezpečný je také pro člověka. Jedno uštknutí dokáže způsobit celou řadu zdavotních komplikací, které jsou v 7 % případů smrtelná. Příznaky začínají prudkou bolestí a otokem místa uštknutí, následuje slabost a mdloby, může dojít k vnitřnímu krvácení, selhání ledvin a odumírání tkáně.

Uštknutí křovinářem ostrovním vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, která však nezaručuje přežití. I při lékařském zásahu dochází k úmrtí až ve 3 % případů. Právě proto je Ostrov hadů od roku 1920 neobydlený a veškeré výzkumné týmy vždy doprovází kvalifikovaný lékař.

Proč hadi v zajetí syčí méně než ti ve volné přírodě? Tento zvuk nevydávají pomocí jazyka, jak si mnozí myslí

Zastávka pro piráty

Křovinář ostrovní však postupně putuje na seznam ohroženého živočišného druhu. Podle průzkumů obývá Ostrov hadů zhruba 2 až 4 tisíce těchto jedovatých zmijí. Jejich počty však postupně ubývají. Z velké části za to může jejich nelegální odchyt piráty. Křovinář ostrovní a především jeho jed, patří na nelegálním trhu mezi velmi výnosné artikly. Ostrov tudíž pravidelně navštěvují piráti, kteří zdejší hady chytají a následně prodávají i za cenu vlastních životů. Křovinář ostrovní nikde jinde na světě nežije.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články