Nebezpečná zvířata, na které můžete narazit v Česku a není radno si s nimi zahrávat

Někdo by si mohl myslet, že Česko je taková klidná krajina, kde nehrozí žádné riziko. Jenže i tady máme pár smrtících tvorů.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Odchováni obrázky krotkých koloušků a srnek u lesní studánky jsme dospěli tak trochu k závěru, že nám u nás v lese nic nehrozí. Je sice pravda, že vyšší riziko než od zvěře může hrozit od myslivce s borovičkou v krvi, to ale neznamená, že by měl člověk v přírodě ztratit ostražitost. I české luhy a háje mají četné tvory, kteří na vás mohou bez varování zaútočit a kromě zubů nebo klů do vás pustit i trochu toho jedu.

Od klíšťat přes hady po prasata

Zmije obecná je naším jediným jedovatým hadem. Její uštknutí není díky potřebné dávce jedu smrtelné pro dospělého, ale může být pro alergiky, malé děti nebo staré lidi. Obecně je zmije plachý tvor, takže pokud se pohybujete nablízku, nejspíš se zkrátka odplazí. Pokud však někde narazíte na klikatou čáru na hadím hřbetu, nechte hada hadem. Takových prasat divokých najdete mnohem víc, protože jsou dokonce přemnožená.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jsou sice v principu taky plachá, ale váží i před 100 kg, takže dráždit je není dobrý nápad. Během léta je lze potkat například uprostřed kukuřičných polí. Obvykle útočí bachyně, která brání selátko, takže od mláďat ruce pryč. Po celé republice včetně měst můžete narazit na klíšťata a to i během procházky městským parkem. V celé EU máme nejvíce nemocných nakažených od klíšťat, před námi už je aktuálně jenom Rusko, kde se ovšem lidé hojně očkují.

Pavouci a brouci s křídly

Pokud máte za to, že u nás nenajdete pořádného jedovatého pavouka, počkejte si na zápřednici jedovatou. Kdysi skoro vymizel, ale dnes se do přírody vrací. Pravda, smrt hrozí jen sporadicky, ale slušné horečky vám kousnutí způsobit může. Takové vosy jsou mnohem horší, protože jsou v základu agresivní a bodají prakticky na potkání. Ovšem pro ohrožení života by musel dospělý člověk dostat žihadel aspoň stovku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Sršeň obecná budí respekt kvůli své velikosti, královna může mít skoro 4 centimetry. Nejsou agresivní a hledí si obecně svého. Pokud na ně budete ale mávat rukama, vyhodnotí to jako ohrožení a útočit začnou. Štípnutí bývá slabší než od vosy, bolí ale mnohem víc. Hnízdo brání velmi aktivně, ovšem pro ohrožení života by člověk musel schytat tak stovku zásahů. Svůj jed ovšem dokáží stříknout až na 40 cm, takže se mějte na pozoru, hleďte si svého a oni udělají totéž.

Zdroj: A – Z Animals

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články