Úžasný objev, první svého druhu. Vědci objevili mořského slimáka, jež dokáže záměrně přijít o hlavu a vytvořit si nové tělo

Snad nejvíce překvapivá forma regenerace části živočišného těla byla objevena zcela náhodou v japonské laboratoři, a to u mořského plže rodu Elysia.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Japonští vědci učinili úžasný objev, který je ve zvířecí říši naprosto ojedinělý. Je běžné, že některé organismy přijdou o svou končetinu a doroste jim nová. Většina případů regenerace ztracených částí těl živočichů probíhá jako následek napadení predátorem. V rámci tohoto procesu například doroste místo starého chapadla nové, které se od původního ničím neliší. Plži rodu Elysia jsou však v tomto směru unikátní.

Jak žít jen s hlavou

Tento mořský slimák dokáže záměrně přijít o hlavu, která si následně dotvoří celé nové tělo. A to vše zcela záměrně! Hlava zůstává po dekapitaci naživu díky fotosyntetické činnosti, kterou jí umožňují chloroplasty získané z mořských řas, jimiž se tito plži živí. Rovněž tělo bez hlavy dokáže samo o sobě přežívat několik dalších týdnů.

iZdroj fotografie: Freeimages

Na objev se přišlo zcela náhodou, když jeden laboratorní slimák „přišel o hlavu“. Vědci si mysleli, že brzy zemře, nicméně opak byl pravdou. Z hlavy začalo postupem času vznikat nové tělo, a to včetně životně důležitých orgánů. Bylo naprosto neuvěřitelné sledovat, jak z hlavy vyrůstá nové srdce a následně i celý slimák, který může bez problémů fungovat.

Proč dobrovolně přijít o hlavu?

Velkou otázkou bylo, proč tak slimáci činí. Nakonec vědci dospěli ke dvěma teoriím, které se zdají být nejpravděpodobnější. První je možnost, že slimáci mají tělo napadeno parazity, a proto se jich chtějí zbavit. Druhým důvodem by mohla být přítomnost predátorů v blízkém okolí. Slimáci nečekají jako jiné organismy, které ztrácí části svého těla až po napadení. Oni jednoduše dopředu cítí nebezpečí, raději odpoutají hlavu od těla, aby se mohla ukrýt.

iZdroj fotografie: Freeimages

Celý vznik nového těla je naprosto jedinečný, zvláště pak v takto krátké době. Může za to především další jedinečná schopnost slimáků, kterou žádný jiný živočišný druh nemá. Dokáží totiž získat chloroplasty, části rostlinných buněk, které jim umožňují získat energii pomocí fotosyntézy. Takto vyprodukovaná energie pak pohání vznik nového těla.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články