Hlubší významy psí mimiky. Co znamená naklonění hlavy, kroužení před zalehnutím či doprovázení páníčka na WC

Jestli máte doma psa, nejspíše jste si všimli některých docela podivných návyků. Například toho, že vás chlupáč následuje na místa, kde chcete být rozhodně o samotě.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tento i další projevy jako kroužení před lehnutím mu nemějte za zlé. Pes vnímá svět zcela odlišně a společenská pravidla lidí jsou pro něj cizí, stejně jako nám kolikrát ta psí. Návyky nejlepšího přítele člověka se dají poměrně jednoduše vysvětlit a nemusíte se tedy obávat toho, že jste se zbláznili. Pes se takhle chová nejspíš v milionech dalších domácností po celém světě. Po zdůvodnění jeho aktivit si možná řekněte Holmesovo: „Jak prosté.“

Se psem na toaletě a škrábání břicha

Pokud se vedle vás pes posadí, když jste na toaletě, nestrachujte se. Nejste šílení ani vy, ani váš čtyřnohý společník. Pro tohle chování je několik důvodů a prvním je ten, že zkrátka nechce být sám. Když jste doma a jste jedinou osobou v okolí, chce s vámi zkrátka trávit veškerý čas a nechápe koncept soukromí. Dalším důvodem je znuděnost, protože chce jednoduše nějaké podněty. Za třetí vás chrání i v koupelně je vaším strážcem.

iZdroj fotografie: Pxhere

Kope vás pes do břicha, když ho drbete na břichu? Nedělejte si starosti, není to známka agresivity. Jedná se o zcela reflexivní reakci, protože drbání a lechtání na břichu může být zároveň trochu dráždivé. Pod jemnou kůží břicha je nervová síť napojená rovnou na míchu, takže při spuštění dojde k tomuto reflexu. Jestli to bude psu skutečně nepříjemné, určitě vám to dá najevo. Možná jen dejte pozor na některá místa nebo intenzitu prstů.

Kroužení před zalehnutím a skákání na věcí

Při pokus s 62 domácími mazlíčky vyšlo najevo, že více než polovina z nich dělá nejméně jedno kolečko, než si kamkoli lehne. U psů je 3krát vyšší šance na tento úkon, pokud je povrch nerovný, než u hladkého. Návyk se dá vysvětlit dědictvím po předcích, kteří museli spát venku. Tam bylo třeba ušlapat trávu nebo sníh a tím vytvořit hladší povrch jako hnízdo. Krom toho tím psi také uvolňují více pachu, kterým si pes značkuje svoje území.

iZdroj fotografie: Pxhere

Skákání na věci nebo lidi připomínající páření je častým chováním, které umí majitele pěkně ztrapnit. Podle veterinářů má tento manévr tři základní příčiny. U psa jde obvykle o snahu ukázat svou dominanci, takže jednoduše ukazuje, kdo je v konkrétní situaci pánem. Může jít taky o známku toto, že jsou příliš rozjaření, takže se vymknou kontrole. Posledním důvodem může být zdravotní problém jako infekce nebo podráždění.

Spaní na oblečení a naklánění hlavy

Kromě prosté skutečnosti, že vaše oblečení je zahřáté a pohodlné, je také plné vašeho pachu, který pes dobře zná a vyhledává. Jste pro něj vůdce a tak se usadí v prostředí, kde se cítí naprosto bezpečně. Dalším důvodem může být strach z odloučení, takže vyhledá právě oděv, protože mu zkrátka chybíte. Dělá-li to často, zauvažujte nad tím, jestli svého chlupatého přítele nezanedbáváte. Třeba by uvítal více her nebo delší procházky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Když psi naklání hlavu, vypadají hrozně roztomile, zvláště se to týká štěňat. Zcela praktickým důvodem je potřeba lépe vidět nebo slyšet, protože plandavé uši jim zakrývají přímo zvukovod. Potřeba lepšího vidění se týká hlavně právě štěňat, jejichž zrak ještě není zcela vyvinutý, tedy si tímto pohybem pomáhají pravidelně. Zvířata nedělají prakticky nic bezdůvodně, jen je potřeba se naučit jejich jazyk a způsob komunikace.

Kam všude za vámi leze váš čtyřnožec?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články