Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem

Že by se salátové okurky dopouštěly nějakých smrtících útoků, o tom nejsou žádné záznamy. Takže je potřeba nějak vysvětlit, proč před nimi kočky utíkají.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jestli je pro vás tento fenomén naprostou novinkou a překvapením, podívejte se na nějaké kolekce zvířecích videí. S velkou pravděpodobností tam narazíte i na tohle, protože takových klipů je nespočet. Scénář je přitom ve všech případech prakticky totožný: majitel položí před nic netušící kočku okurku. Ta tváří v tvář této zelenině zcela zděšeně prchá. Případně ještě z něčeho spadne nebo narazí do překážky. Co ale tuto extrémní reakci spouští?

Zelenina, která jim evokuje hada

Dle stanoviska veterinářky Dr. Andrey Bodó se jako nejpravděpodobnější vysvětlení jeví podobnost okurky s hadem. Ten je dávným nepřítelem každé kočky a souvisí s tím i termín „hadí okurka“ či „okurka hadovka“. Pro kočku ve zcela domácím prostředí je riziko setkání s hadem velmi nízké. Možná tedy ani skutečně neví, co tento předmět je, instinkty se však bleskově přihlásí o slovo. A okurka se tak pro ni stává jasným rizikem, před kterým uteče.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stejné reakce se však dočkáte, pokud za kočku položíte neznámý předmět v momentě, kdy si toho není vědoma. „Vždycky tu záleží na temperamentu konkrétní kočky i specifičnosti dané situace. Když jí okurku prostě ukážete, dost možná ji očichá. S trochou snahy se o ni bude i dále zajímat. Jakmile se ale někde poblíž ocitne bez vědomí a kontroly kočky, bude ji instinktivně vnímat jako hrozbu,“ podotýká specialistka. A jsou tu i další rizika.

Cokoli, o čem sama neví

Na problematiku totiž velmi podobně poukazují i odborníci, které vyzpovídal Reader´s Digest. I podle nich se kočka nebojí ani tak okurky, jako hada, kterého tvarem připomíná. Když ji ovšem za zády překvapíte jablkem či banánem, její reakce bude s největší pravděpodobností naprosto totožná. To samé nastává, když se za ní budete plížit. Kočka je na své okolí a jeho bezpečnost velmi citlivá, proto se schovává do těsných prostor.

iZdroj fotografie: Unsplash

Typickou reakcí je rychlý útěk, schování se a pak pozorování rizika z bezpečné pozice. Jak ovšem upozorňuje etoložka Jill Goldman, je tu ještě jedno riziko, potenciálně nenapravitelné. I když jsou videa koček s okurkami velmi populární a nepochybně vtipná, odborníci tyto hrátky obecně nedoporučují. Tedy v případě, že nechcete svému mazlíčkovi trvale „pocuchat nervy“, stejně jako zničit vzájemný vztah založený na silné důvěře.

Riziko trvalého poškození

Pointou domácího pobytu je, že se ve vašem prostředí cítí kočka bezpečně. Můžete si to krásně vyzkoušet na intenzitě spánku. Jen tam, kde se toto zvíře cítí naprosto v bezpečí, si dovolí opravdu hluboce usnout. A tím je myšleno i chrápání, bzučení či pištění, tóniny jsou různé. Za jakýchkoli jiných okolností kočka zdánlivě spí, je však připravena ihned vyrazit nebo zaútočit. Sice tedy odpočívá, ale stále se má do určité míry na pozoru.

Opakované žertíky se zeleninou nezpůsobí nic jiného než likvidaci onoho tak dlouho pěstovaného pocitu naprostého bezpečí. Kočka se vám časem nejspíš začne i vyhýbat a váš vztah je ten tam. Jeho obnovení se dost možná nikdy nedočkáte, a to všechno díky jednostranně vtipnému nesmyslu. Při její instinktivní reakci si může navíc přivodit i fyzické zranění. To je jen další důvod, proč takové experimenty raději neprovádět.

Kdy naposled reagovala vaše kočka nějak destruktivně?

Zdroj: RD
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články