Kočka, která 15 let chodila do školy: S dětmi seděla ve třídě, jedla v jídelně a nesmazatelně se zapsala do historie

Zvířata mívají různé zvyky, které lidé ne vždy dokážou pochopit. Jejich motivem bývá obvykle jídlo nebo zábava, kočka z tohoto příběhu však zřejmě zatoužila po vzdělání.

i Zdroj fotografie: S vědomím Art Worden
                   

Takřka neuvěřitelný příběh dodnes koluje na základní škole Elysian Heights v Echo Park v Kalifornii. V 50. a 60. letech ji po dobu 15 let navštěvoval slavný student. Tak dlouhá doba studia se dá snadno vysvětlit tím, že se nejednalo o člověka, ale o kočku. Na svém místě ve třídě číslo 8, podle které nakonec dostala jméno Room Eight, seděla údajně každý den. Dokonce o jejích osudech vznikla i kniha a mívala tisíce fanoušků.

Učitel povolil kočce zůstat

Celá historka začala v roce 1952, kdy se žáci po prázdninách vrátili do školy. V místnosti číslo 8 tehdy byli studenti šesté třídy. V jednom okamžiku do jejich učebny vstoupila kočka, která si dveře otevřela skokem na kliku, a usadila se v prázdné lavici. Vyučující po dětských prosbách dovolil, aby zvíře ve škole zůstalo.

Room 8 pik Ive never seen before! From LA Weekly, 1964.

Zveřejnil(a) A Cat Called Room 8 dne Neděle 26. srpna 2018

O přestávce na oběd šly děti kočce pro mléko, a když se vrátily, zjistily, že se posilnila z jejich svačin. Po celý den ve třídě spokojeně seděla a spala, a jakmile vyučování skončilo, odešla. Jaké bylo překvapení všech, když se druhý den ráno do třídy vrátila a zaujala své místo. To se opakovalo den za dnem a kočka se postupně stala maskotem školy. Účastnila se hodin i dalších aktivit své třídy.

Kočičího studenta si oblíbily nejen děti. Dokonce se na škole vytvořila pravidla, co se s kočkou může a nemůže dělat. Ta měla místo nejen ve třídě, ale i v jídelně, kde dostala svoji misku. Další pak byla umístěna ve sborovně. Jeden žák třídy také získal čestnou úlohu krmiče kočky, což byla funkce, po které děti doslova prahly.

Na prázdniny kočka mizela neznámo kam

Na konci května kočka zmizela a celé prázdniny ji nikdo neviděl. Ovšem když začal školní rok, zase se vrátila na své místo v místnosti číslo osm. Neuvěřitelný příběh zaujal média a z kočky se stala americká celebrita. Její fanoušci do školy posílali tisíce dopisů. Byl o ní dokonce natočen dokument Big Cat, Little Cat a napsána dětská kniha A Cat Called Room 8.

Zveřejnil(a) A Cat Called Room 8 dne Úterý 11. září 2018

Všichni se snažili zjistit, odkud slavný kočičí student pochází a kam vlastně na prázdniny mizí. Ale marně. Předpokládalo se, že ji nejspíše někdo z okolí vyhodil na ulici, ale přesnou pravdu se nikdy vypátrat nepodařilo. Každopádně je jisté, že si kočka žila i běžný život, protože utrpěla zranění v kočičích šarvátkách a učitelé ji opakovaně vozili k veterináři.

Školu kočka navštěvovala 15 let, ke konci života se jí ujala jedna z učitelek. Room Eight zemřela v roce 1968. Odhaduje se, že se dožila 21 let, protože když se ve škole objevila poprvé, byla asi šestiletá. Sbírkou se podařilo vybrat peníze na její náhrobek, pohřbena je na zvířecím hřbitově v Los Angeles. Školu Elysian Heights stále zdobí její portrét a noví žáci na začátku roku čtou úryvky z knihy o ní. V roce 1972 byl založen útulek pro kočky The Room 8 Memorial Foundation, který existuje dodnes.

Proč podle vás kočka celých 15 let chodila pravidelně do školy?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články