Hadích uštknutí stále přibývá. Víte, co máte dělat, když na vás zaútočí zmije?

Bez ohledu na to, v jaké lokalitě se nacházíte a jak často se s hady setkáváte, není od věci vědět, jak v případě uštknutí postupovat.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Je v zásadě jedno, jestli se hadů bojíte, nebo aplikujete filosofii: „Když je nechám být, nebudou mě otravovat.“ Povědomí o tom, co dělat v případě uštknutí například zmijí, patří do základní informační výbavy. Hadi většinou neútočí z vlastní iniciativy, spíše odpovídají na podráždění a brání se, pokud se dostanete do jejich blízkosti a chováte se nepředloženě. Tak si pojďme projít základní postup při takové události.

Záchranka a chladná hlava

Každé uštknutí hadem je nouzový stav bez ohledu na to, jestli je, nebo není jedovatý. Mnoho hadů navíc vypadá podobně, a pokud budete čekat na příznaky jedu, bude už nejspíš pozdě na shánění pomoci. V první řadě je nutné setrvat co nejvíce v klidu, protože jed se šíří tělem a každý pohyb tomu pomáhá. Záchranku ať zavolá někdo další, případně můžete použít aplikaci, které vás najde podle GPS údajů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Základem je nehýbat se a nepanikařit – tento přístup vám může zachránit život. Jed se nedostává hned do vaší krve, nejprve se šíří do lymfatického systému. Lymfa je tekutina tvořící část imunitního systému a zajímavé je na ní to, že se hýbe jen při našem pohybu. Jestli had někam zmizel, zůstaňte přímo na místě a starosti nechte na ostatních, pokud tedy nejste sami. Zhluboka dýchejte a snažte se co nejvíc uklidnit, pokud dodržíte tento postup, riziko úmrtí je poměrně nízké.

Zaškrtit, nevysávat, neřezat

Nechte hada hadem, ten vás teď nezajímá. Záchranné složky mají dostatek testů na identifikaci jedu přímo ze zranění. Nejčastěji vás had uštkne do nohy, proto je třeba ji zaškrtit v několika stupních. Ideální jsou obvazy nebo třeba pásek, případně elastické bandáže. První z nich oviňte co nejpevněji hned přes ránu, druhou jen několik centimetrů nad ní. Následně nějak označte místo samotného kousnutí – fixou, propiskou, čímkoli.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na nohu vyrobte dlahu, aby byla v klidu. Existují staré „recepty“ jako umývání, vysávání rány a podobně, které ale působí víc škody než užitku. Vymývání navíc znemožní lékařům identifikovat konkrétní jed, takže jen zkomplikujete jejich práci. Klíčové je proto nepanikařit, zpomalit šíření jedu tělem a sehnat co nejdříve odbornou pomoc. A taky se v přírodě pohybovat s rozvahou, nikoli jako stádo slonů.

Zdroj: Health

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články