Krokodýl, který šlápl do svých vlastních výkalů? Ano, i takové podivné příběhy může odhalit zkoumání pravěkých stop

Během zkoumání vietnamských fosilií narazili paleontologové na jednu, která se vzpírala snahám o vysvětlení. Složení ani tvar stopy nedával příliš smysl.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Podle chemického složení se nejednalo o klasickou zkamenělinu a samotná stopa se lišila od běžných nálezů. Konkrétní kus byl objeven v uhelném dole Na Duong v oblasti provincie Lang Son. První odhad určil stáří fosilie na 56–34 milionů let. Nejspíš jde o otisk části těla některého z plazů, aspoň podle studie paleontologů, která se objevila v magazínu Palaeoworld. Tato zkamenělina ovšem ještě neřekla své poslední slovo.

Překvapení chemického rozboru

Jak se však ukázalo, nejde o otisk těla v blátě, ale o tzv. koprolit. Podrobný rozbor ukázal, že se jedná o zkamenělou pravěkou stolici, tedy zvířecí výkaly. A právě do jednoho takového exkrementu podle všeho šlápl tento pradávný tvor. Povahu zkameněliny naznačoval už samotný tvar, badatelé ale přirozeně provedli důkladný rozbor, a to nejen chemický. Velký podíl fosforu a vápníku v nalezeném trusu jasně ukazuje, že jeho původcem je masožravec.

Samotný tvar je pak poměrně jasnou indicií, že šlo konkrétně o krokodýla. Tito predátoři krom jiného disponují velmi silnými žaludečními šťávami, jsou tudíž schopni strávit i kosti. A v celém objemu tohoto koprolitu se opravdu žádná nenašla. Tato kombinace je podle závěru badatelského týmu velmi přesvědčivým důkazem, že nalezená zkamenělina je krokodýlí trus. Nabízí se tedy otázka, jak ke kuriózní pravěké „nehodě“ vlastně došlo.

Pobyt příliš blízko u země

Krokodýli se kvůli krátkým prackám pohybují obecně dosti blízko u země. Je tedy poměrně logické, že otisk v koprolitu vytvořilo to samé zvíře, které ho vyprodukovalo. Pro přesné ujištění oslovili vědci několik krokodýlích expertů. Následně přímo na farmách chovajících tato zvířata zkoušeli, jak bude nalezený otisk souhlasit. Předmětem jejich zkoumání tu byly nejen samotné stopy, ale logicky také výkaly mohutných plazů.

iZdroj fotografie: Pxhere

Srovnání se stopami dnešních krokodýlů siamských, konkrétně přední nohy, se ukázalo jako perfektní shoda. Alternativní hypotézou bylo, že jde o otisk plazího penisu. To se zatím nepodařilo vyvrátit, ovšem ani potvrdit. Dle týmu je tento nález krásnou ilustrací pravěkého života. Ještě ostřejší obrázek pravěké každodennosti se dost možná objeví, až budou prozkoumány další koprolity nalezené v dolech ve Vietnamu.

Máte nějakou vtipnou příhodu se zvířecím trusem?

Zdroj: ScienceNews                                                                                                                                                                                                                           

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jednodenní půst může mít výrazný pozitivní vliv na vaše tělo i mozek. Dokonce prý prodlužuje život
Události247.cz
Události247.cz
EU ovládají oligarchové, kteří chtějí zničit menší členské státy, myslí si polský premiér. Vyzval k radikálnímu řešení
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Přezbrojení tankového vojska České republiky. Vítězství téměř kontumační – Leopardy 2 pro AČR
adbz.cz
adbz.cz
Netýrejte svého psa procházkami v horkých dnech. Číhá na něj mnohem víc nebezpečí, než si myslíte