Kapustňáci umírají rekordním tempem. Jen za letošní rok zemřelo již více než 10 procent populace

Floridské vody tento rok definitivně opustilo rekordní množství mořských kapustňáků. Úbytek jejich populace má hned několik příčin.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mezi prvním lednem a druhým červencem zemřelo v blízkosti pobřeží americké Floridy 841 kapustňáků. Tito mořští savci jsou známí také jako „mořské krávy“ a jedná se o jediný rod z čeledi kapustňákovitých. Mají ocas tvaru pádla a jde o býložravce, kteří se většinou pasou v mělkých vodách. Spolu s lenochody jsou to jediní savci, jejichž krční páteř není tvořena sedmi obratli. Dřív byli loveni pro maso a olej, dnes je chrání zákon.

Úbytek vodní populace

Již rok 2013 byl pro tyto živočichy kritický, tehdy jich zemřelo 830. Hlavní příčinou bylo jejich vystavení toxinům ze škodlivé rostliny. Nicméně důvodem letošního vymírání je podle mořských institucí hlad. Většina kapustňáků zemřela během chladnějších měsíců při migraci do trojice lagun na východním pobřeží Floridy. Na těchto územích zmizelo mnoho porostů mořské trávy, která je klíčovou složkou jejich potravy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Úbytek této trávy má nejspíš na svědomí rostoucí znečištění floridských vod. Úniky hnojiv a splašky zvedají hladiny dusíku a fosforu ve vodě, kvůli čemuž se rozšiřují agresivní mořské řasy. Ty už od roku 2011 snížily čistotu vody, takže k mořské trávě se dostane mnohem méně přirozeného světla. A mořská tráva potřebuje samozřejmě sluneční světlo k přežití. Organizace na ochranu přírody teď spojují své síly s dalšími institucemi, aby obnovily původní stav mořské vegetace.

Proměny podle počasí

Když se konečně oteplilo, začali kapustňáci putovat do dalších lokalit, kde doufali v dostatek potravy. Počet nalezených těl a jedinců, kteří potřebovali zachránit, poklesl. Během června docházelo k úmrtí těchto savců nejčastěji vinou srážky s člunem. Do této chvíle bylo takto – tedy čluny – zabito 63 kapustňáků. Toto ohrožení se podle komisí bohužel týká celé pravidelně migrující populace kapustňáků.

iZdroj fotografie: Pixabay

Už kdysi byli tito mořští savci prohlášeni organizacemi za ohrožený druh a v 70. letech jich zbývalo jen několik stovek. Díky mnoha konzervačním iniciativám se jejich počty začaly opět zvyšovat a jejich status se v roce 2017 zlepšil. Aktuální populace na Floridě činí asi 6 300 jedinců. Je jen otázka, zda společné úsilí organizací a ochranné programy na více úrovních budou mít vytoužený efekt. Snad budou mít mořské krávy dost pastvin a při jejich putování je nikdo nepřejede.

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články