Legendární jednorožci: Smyšlené zvíře údajně mělo existovat, šlo o jednorožce

O existenci jednorožců existuje skutečně mnoho teorií. Jedna z nich tvrdí, že skutečně existovali avšak nevypadali tak, jak je známe z knížek.

Holčička s jednorožcem i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Legendy a pověsti o jednorožcích existují už stovky let. Podle všeho má jít o bílé koně s rohem uprostřed čela a mají představovat symbol čistoty, nevinnosti a vznešenosti. Tyto bytosti jsou spojeny se světem kouzel a zázraků, ať už ve fantazii nebo v mytologii. Ale co kdyby tyto bytosti nebyly pouze výplodem lidské fantazie? Je nějaká možnost, že tato zvířata skutečně existovala, nebo jde jen o výplod lidské fantazie?

Co když jednorožci skutečně existují

Existují historické záznamy a dohady, které naznačují, že jednorožci mohli mít reálný základ. Zprávy o zvířatech podobných jednorožcům se objevují v mnoha historických pramenech, včetně biblických textů a středověkých legend. V období středověku byl jednorožec často zobrazen na obrazech a sochách a byl i součástí heraldiky. Existují také zmínky o „rohu jednorožce“ jako o léčivu, který se používal v minulosti. Někteří badatelé dokonce tvrdí, že jednorožec mohl být inspirací pro různá mytická zvířata. 

Jedna teorie naznačuje, že jednorožec mohl být předobrazem pro obyčejného nosorožce, nebo dokonce některé druhy antilop. Existují však také záznamy o existenci nosorožců s jedním rohem, jako je například narval. 

Zvíře s magickou léčivou silou 

Prášek z „rohu jednorožce“ byl v minulosti považován za léčivý, ale pravděpodobně pocházel z kelu narvala. Existuje i teorie, že jednorožec mohl být inspirován jednorohým nosorožcem, který kdysi žil v asijských či indických stepích. Tato zvířata mohla být velká jako mamuti a měla delší končetiny, což jim umožňovalo rychle se pohybovat. Existuje dokonce názor, že jednorozí nosorožci žili vedle lidí po velmi dlouhou dobu. Podle jednoho výzkumu přežili tito nosorožci ostatní druhy o mnoho tisíc let. Tyto bytosti byly také součástí mnoha legend a mýtů, které se předávaly z generace na generaci. Někteří lidé věří, že jednorožci mají magické schopnosti a pocházejí z jiné reality, a proto mohou existovat dodnes.

A co si myslíte vy? Existuje podle vás nějaká možnost, že by jednorožec mohl být skutečným, kdysi existujícím zvířetem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články