Nejobávanější predátor všech dob: Dinosaurus se žraločími zuby byl prehistorickým králem. T-rex by neměl šanci

Tento pravěký předchůdce Tyrannosaura rexe měl zuby podobné žraločím a také mohutnou čelist. Badatelé ho identifikovali na základě jediné zkamenělé čelisti.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Julius T Csotony
                   

Nový vrcholný predátor z éry dinosaurů byl větší než Tyranonsaurus rex a byl také jeho předchůdcem. Jeho celé jméno je Ulughbegasurus uzbekistannensis, ale i vědci preferují kratší verzi Ulugh Beg. Vedoucí badatelský tým odhaduje, že tento Carcharodontosaurus vážil přes jednu tunu a na délku měl asi 8 metrů. To je mnohem víc než měli dříve popsaní predátoři ze stejného období. Zkamenělina tak vrhá nové světlo na změnu pravěkých druhů.

Starší a větší než rex

Nového dinosauru objevili badatelé z univerzity v Cukubě, zkamenělinu čelisti nalezli v Uzbekistánu. Nová studie publikovaná v Royal Society Open ukazuje, že Ulugh Beg měřil přes 8 metrů a vážil více jak tunu. To znamená, že se jednalo o predátora delšího než slon africký a těžšího než bizon. Jde tedy rozhodně o velkého ještěra. Jméno Ulughbegsaurusu uzbekinstanensis je inspirováno bývalým sultánem z oblasti, která je dnes Uzbekistánem.

iZdroj fotografie: Royal Society / Creative Commons / CC BY

Vědce v první řadě překvapilo, že tento dinosaurus byl nepochybně mnohem větší, než původní vrchol zkoumaného ekosystému. Ulugh má dvojnásobek délky tyranosaura a pětinásobek jeho váhy. Částečná zkamenělina čelisti ukazuje, že šlo o Carcharodontosaura, tedy „ještěra se žraločími zuby“. Tento druh pochází z čeledi žijící v období počátku pozdní křídy. Období odpovídá době přes asi 100 miliony let na severu afrického kontinentu.

Pád z vrcholné pozice

Podle badatelů je ovšem otázka, proč zrovna Ulughbegsaurus nezůstal na vrcholku potravního řetězce, když k tomu měl celkem jasné předpoklady. Je dosti nepravděpodobně, že by se Tyranosaurus dostal na vrchol jednoduše tím, že by bojoval s jeho druhem. Darla Zelenitsky, paleontolog z univerzity v Calgary k tomu podotkl, že šlo nejspíše o změnu v tehdejším prostředí. Ta pravděpodobně změnila podmínky pro život.

iZdroj fotografie: Pixabay

Badatelé neví jistě, proč právě tito dinosauři ztratili svoje místo nahoře jako největší predátoři, ovšem měnící se prostředí mohlo přivodit změnu chování býložravých komunit dinosaurů té doby. Typový exemplář Ulughbegsaura je ve sbírkách Státního geologického muzea v Uzbekistánu v Taškentu. Z toho plyne, že i ty největší a nejhrozivější ještěři pravěku mohli přijít o svou pozici, aniž by se s nimi kdokoli z protivníků střetl na zuby a drápy.

Kterého pravěkého ještěra máte nejraději?

Zdroj: Deseret

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články