Způsobil váš pes škodu? Jakým způsobem se lze zachovat

Majitel psa nese za jeho činy odpovědnost. I když ale máte psa poslušného a nepouštíte jej z očí, někdy se zkrátka nehodám nevyhnete. Co se může přihodit a jak se následně zachovat?

i Zdroj fotografie: AdobeStock
                   

Přijměte svou odpovědnost

V první řadě je potřeba říct, že páníček by si měl být již při pořízení štěněte vědom toho, že za svého psa nese odpovědnost. Svého pejska byste měli naučit základní povely, naučit jej poslušnosti a navyknout jej na vodítko a náhubek. Je běžné, že štěně občas vyvede něco nevhodného. Dejte mu důrazně najevo, že daný skutek je špatný a neměl by se opakovat. Sami jistě znáte přísloví o tom, že starého psa novým kouskům nenaučíte. I když i staršího psa přeci jen můžete něco nového naučit, u štěněte bude vše výrazně snazší.

Svou odpovědnost přijměte i v tom smyslu, že se k problémům způsobeným vaším psem postavíte čelem. Přiznejte poškozené osobě, že škoda byla způsobena vaším psem. Co můžete nabídnout?

Často stačí omluva

Nemysleme hned na nejhorší. Nejčastěji váš pes způsobí drobnou škodu. Sousedovi se třeba na vaši zahradu přes plot zatoulá míč, který váš pes prokousne a zničí. Chápavý soused jistě pochopí, že se nestalo nic hrozného, s úsměvem vaši omluvu přijme a ještě pronese něco v tom smyslu, že si tam míč stejně kopl sám, takže chyba je na jeho straně.

Se psem do obchodu? Pojistěte se

I když svého psa vychováte k takřka absolutní poslušnosti, s jednou věcí nic nezmůžete – s neposedným ocasem. Veselý pes si zkrátka s ocasem rád vrtí, což ale mnohdy vyústí v nepříjemné nehody. Třeba v obchodě může pes takto poničit regál se zbožím. Někdy přitom může škoda dosáhnout mnoha tisíců korun. Pro tyto případy je vhodné mít sjednané pojištění odpovědnosti, které se kromě vás bude vztahovat i na další členy domácnosti včetně vašeho psa.

Došlo na nejhorší? Poskytněte první pomoc

Ponechme stranou agresivní psy, nad kterými majitel nemá kontrolu. Někdy se ale bohužel může stát, že se i poslušný pes vyleká a kvůli nedorozumění zaútočí na osobu. V takovém případě by vaší první reakcí mělo být okamžité odtažení, uklidnění a uvázání psa. Následně poskytněte poraněné osobě první pomoc a přivolejte záchrannou službu, jsou-li poranění natolik závažná, že je nezbytné okamžitě zajistit profesionální lékařskou péči. Poškozené osobě na sebe dejte kontakt, a je-li to možné, vezměte si také kontakt na ni.

Svého psa dejte vyšetřit, abyste mohli vyloučit infekci a případnou vzteklinu. Poškozenou osobu tak ušetříte mnoha obav i potenciálně zbytečných léčebných procedur. I zde je se tak hodí mít sjednané pojištěné odpovědnosti, díky kterému můžete poškozené osobě kromě příkladné spolupráce poměrně snadno pomoci také finančně.

Zdroj foto: IndigoElf / Adobestock.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články