Robotická chirurgie – budoucnost medicíny začíná tady a teď

V posledních letech nabírají proměny moderní chirurgie závratné tempo. Některé novinky byly v před deseti lety naprosto nepředstavitelné, mezi ně patří i pomalu se rozvíjející disciplína telechirurgie, tedy chirurgických zákroků prováděných na dálku. Samozřejmě, že se stále jedná o hudbu budoucnosti, ale už můžete slyšet první tóny této skladby, a to díky společnosti Promedeus.

                   

Co vám může robotická chirurgie nabídnout dnes?

Jak jistě ví i podstatná část laické veřejnosti obecně mají laparoskopické zákroky kratší rekonvalescenci a nižší riziko pooperační infekce. Pacienti se navíc nemusí bát velkých nevzhledných jizev. A právě pro širší možnosti a dokonalejší laparoskopické zákroky jsou zde chirurgičtí roboti. Právě díky nim a velmi propracované ergonomii je možné dosáhnout mnohem vyšší preciznosti při každém chirurgickém zákroku.

Velmi povedeným chirurgickým robotem, který poskytuje pacientovi i lékaři maximální pohodlí a spolehlivost, je SenhanceTM Surgical System. Ten ukazuje, jak dalekou cestu robotická chirurgie již urazila. Maximální přesnost a dokonalý přehled, který chirurgovi tento systém přináší je fenomenální. Velkou výhodou, jež tato medicínská technika přináší je flexibilita robotických ramen, protože ty mají mnohem větší rozsah pohybu než ruka chirurga. Díky tomu se za poslední roky zmenšily i vlastní řezy při laparoskopické apendektomii či cholecystektomii.

Tím však výhody této technologie nekončí, současná zobrazovací technika ve výstupu 3D/2D 4K HD monitoru přináší chirurgovi přesné a nezkreslené informace o hloubce a prostoru mezi orgány. Současní chirurgičtí roboti však disponují i taktilní zpětnou vazbou, aby chirurg přesně vnímal tlak, který používá při zákroku.

Pro plynulejší implementaci chirurgického robota na každý sál bez nutnosti dodatečných úprav a zásahů byli již roboti navrženi. Díky tomu je jejich integrace velmi jednoduchá a rychlá. Stále dokonalejší nástroje pro laparoskopii a endoskopii pokládají základy vizi, která předkládá možnost založení nového oboru telechirurgie.

A jaká je tedy vize telechirurgie do budoucna?

Nejen pro laickou veřejnost může znít myšlenka operací na dálku trochu jako science fiction, ale to bývala většina závratných inovací, a to nejen v oblasti medicíny.

Celý koncept telechirurgie, tedy operací na dálku je postaven na rozšíření a stabilitě současných, ale hlavně budoucích 5G sítí. Na jedné straně spojení by tak mohl být specialista, kdekoli ze světa a na straně druhé vyspělý robotický systém. Robotická telechirurgie je v současné době spíše neuchopitelnou vizí, protože rychlost připojení a s tím související latence je stále velmi nedostatečná.

Za rozšíření a zvýšení investic do telechirurgie lobují především pořádkové jednotky, a hlavně armáda, protože díky této možnosti by bylo možné na dálku zachránit nespočet životů. Za úspěch by pak mohla být považována třeba skutečnost, kdy by dokázal jeden chirurg z jedné místnosti operovat pacienty i na více sálech najednou. Efektivita by tím mohla exponenciálně růst a náklady na zdravotní péči by se mohly značně snížit, což je v současné době cílem celé odborné veřejnosti. Věřte, že robotická telechirurgie je disciplínou, která se v bude příštím desetiletí závratnou rychlostí zdokonalovat a společnost Promedeus bude u toho.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články