Prodej uhlí: Od historie po současnost

Biomasa přeměněná v hořlavou horninu hnědé nebo černé barvy je dlouhodobým zdrojem prosperity mnoha zemí. Využívá se jako palivo pro elektrárny, surovina v průmyslu a také s ní topí velké množství domácností. Přečtěte si pár řádků o tom, jak se historicky vyvíjel prodej uhlí.

i Zdroj foto: yuda chen / Shutterstock.com
                   

Začalo to u lovců mamutů

Prvními lidmi, kteří využívali uhlí pro své zahřátí, byli již lovci mamutů. V místě současného hornického muzea Landek v Ostravě archeologové objevili tzv. Petřkovickou venuši ukrytou pod mamutím zubem a v těsné blízkosti ležely i ohořelé zbytky černého uhlí z místní sloje. Postupně se rozvíjela těžba této suroviny do většího objemu. Impulsem pro aktivníprodej uhlí byla až průmyslová revoluce, která extrémně zvýšila poptávku po fosilních palivech. Uhlí je stálicí vytápění v domácnostech v minulosti i současnosti.

Jak prodej uhlí ovlivnily světové války?

Během globálních konfliktů v minulém století se extrémně zvedla těžba. Prodej černého uhlí se prakticky zastavil, protože veškerá surovina šla na výrobu v metalurgickém průmyslu, který je pro vedení války jedním z nejdůležitějších odvětví. Lomy a doly v České republice byly pod nadvládou nacistického Německa. Po vytlačení okupantů došlo ke znárodnění ložisek a dodávky proudily do rozvoje energetického a chemického průmyslu.

Současnost v oblasti prodeje uhlí

V posledních letech na Karvinsku pomalu končí dolování černého uhlí. Prodej z našich zdrojů se zmenšuje, část připadá na dovoz z Polska. Opakem jsou stále pracující velkorypadla ve velkolomech na hnědé uhlí. Prodej je intenzivní a běžní spotřebitelé si mohou zakoupit surovinu z okolí Mostu nebo Bíliny. Jde o velmi kvalitní pevné palivo, které se prodává ve třech různých velikostech a můžete si jej pořídit i vy.

Jaké velikosti uhlí jsou k sehnání?

Pro automatické kotle jsou na trhu ty nejmenší kousky uhlí s velikostí do 2,5 cm. Černá varianta nese označení hrášek ahnědé uhlímá svůj specifický název ořech 2. Další velikosti mají stejné jméno pro oba druhy hořlavé horniny. Pro krbová nebo klasická kamna se používá speciální frakce ořech 1 o rozměrech 2,5 až 4 cm. Největší kusy se jmenují kostka o velikosti 4 až 9 cm, ta je vhodná pro kotle.

Nákup uhlí

Všechny frakce si můžete pořídit v moderní formě v podobě pytlovaného uhlí. Pro běžné zákazníky je i v současnosti stále finančně nejvýhodnějším zdrojem tepla uhlí. Prodej po paletách, na kterých jsou zabalené jednotlivé pytle o váze 25 kg má v nabídce e-shop Optimtop.cz. Vybranou surovinu vám přivezou až před bránu vašeho domu. Doprava je po celé České republice zdarma. A určitě oceníte i rady ochotných odborníků, kteří na vás čekají na infolince.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články