I když se s obtížemi v intimních partiích potká za život většina žen, toto téma je stále zahaleno rouškou studu. Víte, kde se tyto potíže berou a jak s nimi co nejrychleji zatočit? Prozradíme vám, jak od sebe jednotlivé potíže odlišit i jak proti nim bojovat.
Jak poznat intimní problém?
I když je vždy na místě včasná návštěva lékaře, která nikdy není zbytečná, existují takové intimní problémy, se kterými si obvykle hravě poradíte doma. Patří mezi ně bakteriální vaginóza či vaginální kvasinková infekce, o které jste možná slyšeli či četli jako o mykóze. Takovou změnu v intimním prostředí lze poznat podle nepříjemného svědění, pálení, začervenání nebo otoků. Během života se s mykózou setká až 75 % žen, přičemž obvykle má toto onemocnění tendenci vracet se. Mykóza se týká i mužů, i když ne v tak hojném počtu. Důležité je vědět, že přesto, že nejde o pohlavní nemoc, je tato nepříjemnost přenosná pohlavním stykem. Partneři se tak při neléčení mykózy mohou objevit v začarovaném kruhu. K přemnožení kvasinek dochází zejména z důvodů oslabené imunity. Setkat se s mykózou tedy můžeme při braní antibiotik. Není výjimkou ani její výskyt v době, kdy konzumujeme přemíru sladkého. Nedostatečné či naopak příliš časté mytí genitálií může také vést k přemnožení kvasinek. Stejně tak mohou být na vině hormonální změny. Mezi 15 a 44 lety je ale častá i již zmíněná bakteriální vaginóza. Ta je způsobena změnou pH ve vagině, příznivé laktobacily jsou poté nahrazeny bakteriemi škodlivými, které mohou právě vaginózu vyvolat. K příznakům patří kromě šedobílé výtoku i nepříjemný zápach připomínající rybinu.
Jak s problémy zatočit?
Pokud si nevíte rady, jaký původ mohou vaše problémy mít, vždy je na místě navštívit lékaře.
Se zmíněnou kvasinkovou infekcí i s bakteriální vaginózou si snadno poradí Canesten, o jehož účincích se dočtete na webu www.canesten.cz. Tyto tobolky, tablety i léčivé krémy vám mohou rychle a účinně pomoci od intimních problémů, které mohou nepříjemně zasahovat do vašeho života. Valná většina žen řeší alespoň jednou za život podobný problém, jako možná vy právě teď, proto nechte stud stranou a nebojte se vyrazit vstříc komfortnějším zítřkům. Pálení, svedena nebo nepříjemný zápach totiž může výrazně narušit sebevědomí i osobní život.
Jaká preventivní opatření jsou na místě?
Možná se ptáte, zda existuje způsob, jak mykózám a jiným potížím předcházet. I když je již vzniklé obtíže často snadné vyřešit, stojí za to zkusit problémům předejít. Kromě podpory imunity a úpravy jídelníčku je na místě i vynechání silně parfémovaných přípravků, které možná používáte při praní spodního prádla. Je třeba také dbát na dostatečnou, ale ne přehnanou hygienu. Po mytí je třeba intimní místa dostatečně vysušit a obléct volné a prodyšné prádlo. To je vhodné měnit i několikrát za den, pokud se například během sportování zpotíte. Na toaletě se navzpomínejte utírat směrem zepředu dozadu. Zabráníte tím rozšířením kvasinek intimních partií.