Moderní dalekohled se špičkovou optikou, nízkou váhou i perfektní ergonomií? Carson 3D 10×50 ED

                   

Otestovali jsme moderní dalekohled, který patří ve své kategorii rozhodně k aktuální špičce na trhu. Jak se předvedl v praxi za denního světla a za šera? 

Náš testovaný dalekohled vychází z produkce americké společnosti Carson, který je po více než 30ti letech fungování vlastníkem řady patentů v oblasti vizuálních optických produktů. Carson je známým výrobcem lup a vysoce kvalitních mikroskopů, nicméně vyrábí také pozorovací dalekohledy, které jsou na americkém trhu vysoce populární především mezi lovci. A my jsme se rozhodli vyzkoušet vlajkovou loď mezi binokuláry (dalekohled se dvěma pozorovacími tubusy, tedy pro obě oči) Carson v podobě modelu Carson 3D 10×50 ED.

Malý, lehký a s prémiovým popruhem

Už první seznamování se s tímto dalekohledem přineslo velmi pozitivní dojmy. Jedná se o lehký binokulár, který nejen, že má hmotnost 744 gramů, ale navíc je při svých optických parametrech také rozměrově nečekaně kompaktní (18 x 12,7 x 5,8 cm). Je tedy opravdu praktický nejen pro myslivce, a to pro jejich pasivní, ale také aktivní lov, ale také pro běžné uživatele, kteří rádi pozorují ptactvo a zvěř v přírodě. Tento dalekohled ale ocení i klasičtí turisté a cestovatelé, pro které je důležitá pozorovací kvalita dalekohledu. 

Každopádně tento model nazatěžuje ruce, ale ani krk při zavěšení pomocí popruhu a je to výborný pomocník i pro dlouhá pozorování, případně dlouhé treky, kdy je třeba mít dalekohled v „pohotovosti“. Zmíněný popruh je výborně řešený, komfortní, měkký v části, která sedí na krku a navíc je i sympaticky pružný. Popruh navíc vypadá odolně a lze předpokládat, že vydrží sloužit několik let bez problému i při častém používání.  

i

Báječný úchop a bytelné magnetické pouzdro

Zvednutý palec dáváme také pouzdru dalekohledu, které je vyrobené z části z měkkého materiálu podobného neoprenu a z části z pogumované látkoviny. Pouzdro dokáže dalekohled bezpečně ochránit před nárazy při přenášení, ale také při přepravě mezi jinými zavazadly. Co nás nadchlo, tak zapínání pouzdra, které je řešené silným magnetem. Tím pádem je rozepínání i zapínání pouzdra velmi tiché, a to ocení hlavně myslivci, kteří se tak nemusí bát, že jim na rozdíl od jiných řešení v podobě druků a suchých zipů bude tento systém zrazovat zvěř v průběhu lovu.

Ale teď už se zaměříme na samotný dalekohled Carson 3D 10×50 ED jako takový. Tento binokulár má velmi sympaticky pogumovaný povrch, který nestudí v zimě v holých rukou a navíc dokáže odrušit otřesy, nebo nárazy, ke kterým může v průběhu jeho používání dojít. Tělo dalekohledu má výborně zpracovanou ergonomii, aby v průběhu pozorování binokulár dobře seděl v rukou a neklouzal. Na své spodní straně má profilované žlábky pro palce a v ostatních pozicích dotyku prstů a dlaní je markantní výrazné zdrsnění povrchu. S tímto dalekohledem se nám „pracovalo“ ve smyslu jeho úchopu opravdu skvěle. 

i

Vynikající očnice a přesné ostření

Pochválit musíme také krytky objektivů, které jsou robustní a navíc závěsné, takže se není třeba bát jejich ztráty při pozorování v přírodě, nebo při přepravě v zavazadlech. Na druhé straně dalekohledu – tedy na očnicích sedí klasická dvojitá krytka spojená pružným gumovým páskem, která má na každé straně poutko pro uchycení proti jejímu ztracení. 

Očnice tohoto Carsonu jsou klasicky otočně, výsuvné a perfektně odstiňují nadměrné boční světlo. Jejich závit působí velmi solidně a netrpí nežádoucí vůlí, se kterou jsme se setkali u jiných testovaných dalekohledů řekněme v nižších cenových kategoriích. Očnice mají střední tvrdost pogumování a nabízejí jak vysoký komfort při pozorování, tak dostatečnou odolnost proti poškození.

Ostření dalekohledu Carson 3D 10×50 ED je samozřejmě řešené pomocí ostřící matice mezi oběma tubusy, která je pogumovaná a při otáčení má kvalitní tužší odezvu ruku, a přitom příjemnou citlivost ostření v jemných detailech. Také „pant“ mezi tubusy má velmi přívětivou tuhost, netrpí žádnou vůlí a funguje na jedničku. V pravé očnici je situovaná dioptrická korekce, a to v podobě nízké matice z tvrdšího plastu. Její ovládání je perfektně citlivé. Komplexně můžeme říci, že obsluha tohoto dalekohledu je přesně řešená, zpracování je precizní i v mechanických částech a vysoké pozorovací ostrosti je možné dosáhnout rychle a přesně.  

i

Výborný na velké vzdálenosti

Tento dalekohled disponuje objektivy o průměru 50 mm a desetinásobným zvětšením, a to jsou parametry, které dokáží uspokojit dokonce i drtivou většinu potřeb náročných lovců natož klasických fanoušků pozorování objektů v přírodě. Zorné pole pokrývá při pozorovací vzdálenosti jednoho kilometru rozpětí 87 metrů, což dává rychlý přehled i na rozsáhlých otevřených plochách, jako jsou louky, pole a výškové horské výhledy. 

Carson 3D 10×50 ED je absolutně voděodolný a také v jeho případě nedochází k mlžení optiky, protože má vyplněné vnitřní prostory dusíkem s O-kroužkovým utěsněním. Jak jsme si vyzkoušeli, není problém tento dalekohled bez obav používat ani v prudkých deštích. Optika je postavená na špičkových BAK-4 sklech, která jsou osazená vícenásobnými ochrannými vrstvami, ale také účinnou UV ochranou. Navíc ovšem optika tohoto binokuláru pracuje s ED technologií založenou na velmi nízkém rozkladu světla. Zobrazení je tak perfektně ostré, což jsme si opakovaně ověřili ve spolupráci se zkušeným myslivcem jako doprovod na čtyřech loňských lovech dančí a srnčí zvěře. Dalekohled pomohl skvěle detekovat detaily zvěře, které jsou pro lovce vysloveně zásadní.

i

Pozorování za šera? Vynikající!

V rámci pozorování předvedl dalekohled věrné a přirozené barvy, ale navíc také přímo fenomenální kontrast. Nepozorovali jsme žádné vedlejší světelné projevy jako nežádoucí stíny apod. Všechny pozorované objekty byly zřetelné a dobře prokreslené v jemných detailech. A to i za výrazně snížené viditelnosti za šera. A právě za šera jsme ocenili kvality tohoto dalekohledu. Lecjaký lepší dalekohled dokáže slušně zobrazovat za běžného denního světla, ale právě za šera už mohou být jeho schopnosti zklamáním. Ne však v tomto případě. 

Vyšší cenovka, která odpovídá kvalitám

Dalekohled Carson 3D 10×50 ED v rámci našeho čtyřměsíčního testování skutečně zabodoval. Blýskl se na lovech zvěře, ale také na výletech za krásami naší vlasti. Funguje velmi precizně, je výborně zpracovaný, vybavený nejmodernějšími technologiemi, nabízí báječný úchop a také se pohodlně přenáší. Zobrazovací schopnosti jsou vynikající, a to i na velké vzdálenosti i při snížených světelných podmínkách. Dalekohled je na své optické dispozice opravdu malý a lehký a všem jeho zmíněným kvalitám také odpovídá jeho cenovka, která je 19 490 korun. 

i

Dalekohled Carson 3D 10×50 ED přehledně:

 • Průměr objektivu: 50 mm
 • Zvětšení: 10x
 • Optické sklo: BAK-4
 • Rozměry: 18 x 5,8 x 12,7 cm
 • Hmotnost: 0.744 kg
 • Vzdálenost od oka: 19,5 mm
 • Zorné Pole: 87,14 m na 1 000 m
 • UV ochrana optiky: ANO
 • Antireflexní vrstvy: FMC
 • Příslušenství: popruh na krk a hrudník, čistící hadřík na čočky, magnetické pouzdro 
 • Cena: 19 490 Kč
 • Zakoupeno: Optipomucky.cz
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články